nahled

Jak jsme válčili jako husité (výuka dějepisu pomocí prožitku)

Koncem dubna jsme využili nabídky agentury Pernštejni, která zprostředkovala vystoupení Jak válčili husité. Představení je určeno pro žáky základních škol, u nás byly vybrány sekundy a primy. Pořad přiblížil zábavnou a věku přístupnou formou důležitý moment našich dějin. Žáci sami vytvořili osádku bojového vozu, mohli poznat zbraně husitské doby, potěžkat zbroj, vyzkoušet přilby. Vystoupení probíhalo formou hraných scének a dialogů mezi představitelem středověkého rytíře v plné plátkové zbroji a běžným pěším bojovníkem polních obcí. Poznali jsme taktiku klasického feudálního vojska i nový způsob boje husitů a jejich přínos pro vývoj evropského vojenství. Poděkování si zaslouží i starší spolužáci z kvint, kteří pomohli nanosit a uspořádat rekvizity a zbraně pro představení. Vše nejlépe doloží ohlasy zúčastněných.

Dagmar Štensová

O husitech a jejich období vím opravdu mnoho, zajímám se o toto období, ale vidět to na vlastní oči je něco úplně jiného než jenom o něm číst. Něco nového jsem se i přiučila. Příští rok se o tom budeme učit a já vím, že si jednou na ten den vzpomenu, jak jsem seděla na lavičce, poslouchala a dívala se na ukázky ze života husitů.

Nela Buchtová, 1A8

Vystoupení bylo pěkné. Hlavně jsem se dozvěděla nové věci, které jsem ani netušila. Taky se mi líbilo, že nám ukázali repliky nástrojů, výzbroje a vůz husitů. Také nás vtáhli do děje tím, že některé vybrali, at‘ si zkusí výzbroj. Nejvíce se mi líbilo, že udělali porovnání výzbroje husitů a rytířů. Nakonec nám ukázali i zbraně, které jsme si mohli vzít do ruky, mohli jsme jít i do vozu. Celé se mi to moc líbilo. Chtěla bych se podívat i na jiná vystoupení této skupiny.

Meg Zaydlerová, 1A8

Představení bylo opravdu povedené. Krásné zpestření výuky, pánové to měli moc hezky připravené. Zábavnou formou nás dokázali seznámit s nelehkou dobou husitů.

Hana Vašíčková, 1B8

Celkový pocit z představení „husité“ mám dobrý. Informovali nás vtipnou a zábavnou formou o zbraních a taktice té doby.

Jan Pospíšil, 2B8

nahled nahled nahled nahled nahled nahled nahled nahled nahled nahled
Použijte prosím moderní prohlížeč (např. Google Chrome, Mozilla Firefox nebo Microsoft Edge).