nahled

Halloween

On 24th October, there was a Halloween celebration at our school. Not everybody in our class dressed up as a monster, but most of us did. There were clowns, monsters, hippies and other masks.

In our English lesson, we went down to the school hall to eat some candies (for free!) and drink some pumpkin juice. My classmate Anička Šarapatková brought some really disgusting food – it included insects! Then we took some funny photos. We played some games as well, for example, ‘throwing skulls’, which was really funny. After all, there was a competition. Who had the best costume, won some sweets. There were three winners in our group – a scary doll, Tate Langdon and a dead bride. I enjoyed it.

Agáta Pelikánová, 4B8


On Friday 24th October, we had a Halloween party at our school. Nearly everyone had a costume and some of us brought scary muffins. We played a few games and I won one of them. Even now I don´t get how I won it, but I got some candies so I was happy. We also tried pumpkin juice, but I didn´t like it very much.

I think we all enjoyed Halloween and I´m eager to see the next year´s party.

Jonáš Vachta, 4B8


V pátek 24. 10. jsme na škole v rámci hodiny angličtiny měli Halloween. Všechno připravovaly a organizovaly naše paní profesorky – paní Mecová a Kulová. Už do školy jsme přišli v maskách. Všichni je měli originální, ale některé byly opravdu příšerné. Atmosféra, kterou ještě podpořila hudba v atriu, byla hodně veselá. Užili jsme si nejen focení, ale i dýňové speciality, například džus a také křížaly.

Každoročně se Halloween velice vyvede a doufám, že další ročníky se také vydaří.

Patricie Hefková, 4A8


V pátek 24. 11. 2014 proběhla v atriu naší školy halloweenská párty. Všichni přišli v děsivých maskách. Naše milé paní profesorky nám nabídly osvěžující dýňový džus a chutné křížaly. Celou hodinu doprovázela hudba a my jsme hráli hru „apple bobbing“ a čáru. Šlo vidět, že se všichni skvěle bavili.

Alena Čevelová, 4A8


nahled nahled nahled nahled nahled nahled nahled nahled nahled nahled nahled nahled nahled
Použijte prosím moderní prohlížeč (např. Google Chrome, Mozilla Firefox nebo Microsoft Edge).