nahled

Gymnázium Ostrava-Hrabůvka se chce více otevřít veřejnosti

Jižní listy 11/2011:

Cyklus přednášek a besed v rámci akce Setkání s historií proběhl koncem října na Gymnáziu Ostrava-Hrabůvka. Vedení školy mělo tu čest přivítat pamětníky nacistické a později komunistické perzekuce. O své zážitky se dělili političtí vězni Vasil Coka, František Zahrádka, Leo Žídek, Luděk Eliáš a Věroslav Dušek, jejichž výklad studenti hltali doslova se zatajeným dechem. Hlavním organizátorem akce byl Vojtěch Vlček, který na gymnáziu vyučuje dějepis a je zároveň autorem knihy Totalitám navzdory. Tato publikace se zabývá temnými kapitolami naší historie 20. století. Prostřednictvím rozhovorů s deseti pamětníky je v ní zachyceno svědectví o hrůzách, které lidem připravil jak nacistický, tak komunistický režim. „Smyslem knihy je ukázat podobnost obou totalitních režimů. Není náhoda, že většina z dotazovaných osobností byla pro obě totality nepohodlná,“ uvedl historik Vlček pro MF Dnes.

Tato akce je jednou z mnoha, kterou Gymnázium Ostrava-Hrabůvka pořádá. „Velice přínosné byly třeba nedávné besedy v rámci Misijního týdne organizované Provincií františkánů. V polovině listopadu na škole proběhl Den prevence kriminality pro první stupeň za účasti zástupců ostravské městské policie a pracovníků Odboru sociálně právní ochrany dětí z krajského úřadu,“ uvedla ředitelka školy Šárka Staníčková, která je ve své funkci od začátku září, předtím byla osm let zástupkyní ředitele.

Ve dvaceti třídách Gymnázia Hrabůvka dnes studuje 574 žáků a někteří z nich dosahují významných úspěchů. Škola jako jediné gymnázium v Ostravě vyučuje aplikovanou ekonomii. Tým čtyř studentů tohoto oboru ve složení Matěj Kapošváry, Sabina Pilchová, Aneta Flídrová a Martin Buček se v norském Oslu zúčastnila evropského finále o nejlepší studentskou společnost. Školní studentská firma KPI Group se totiž stala vítězem národního finále soutěže Nejlepší studentská společnost Junior Achievement a držitelem Zvláštní ceny Nadace Vodafone. Získala tak právo reprezentovat Českou republiku na evropském finále této soutěže. Na čtveřici studentů čekaly náročné přípravy výroční zprávy, prezentace, stánku a panelového interview, vše kompletně v anglickém jazyce. Přestože nakonec nezískali žádné ocenění, rozhodně zaujali originálním a nápaditým produktem i skvělou týmovou energií.

Za zmínku stojí také pilotní pokus vyučujících anglického jazyka uspořádat 24. listopadu tzv. anglickou noc - setkání s přespáním ve škole s aktivním používáním tohoto jazyka. Už tradiční akcí se poslední říjnový den stal lampiónový průvod od školy do Bělského lesa.

„Chceme se více otevřít veřejnosti v rámci obvodu a ukázat, že i v naší škole dokážeme uspořádat zajímavé akce,“ vysvětlila ředitelka Šárka Staníčková, která začátkem příštího roku plánuje uspořádat Dny otevřených dveří v sobotu, aby rodiče měli dostatek volného času k návštěvě školy.

nahled
Použijte prosím moderní prohlížeč (např. Google Chrome, Mozilla Firefox nebo Microsoft Edge).