nahled

Galette des rois - Tříkrálový koláč

V mnoha zemích světa se slaví 6. ledna svátek Tří králů. Má připomínat biblický příchod tří vznešených mužů, kteří navštívili malého Ježíška a přinesli mu vzácné dary. V 21. století svátek nabyl světské podoby. Konají se i různé dobročinné akce jako například Tříkrálová sbírka.

Ve Francii se peče tradiční Tříkrálový koláč a pořádá se oslava, která je oblíbená hlavně mezi dětmi, protože se někdo z účastníků může stát králem nebo královnou. Do koláče se na určité místo zapeče sójový bob nebo keramická figurka. Moučník se rozkrojí a každý dostane svůj dílek. Ten, kdo ve svém kousku najde zapečený předmět, se stává králem nebo královnou, dostane zlatou papírovou korunu a ostatní volají: "Ať žije král! Ať žije královna!"

Katka Slaběňáková z 5B8 všechny mile překvapila, když do hodiny francouzštiny 6. ledna přinesla tříkrálový koláč. Spravedlivě jsme jej rozdělili a o zbylé dva kousky se losovalo. A kdo se stal králem – královnou můžete vidět na fotografiích, které obětavě pořídila Klára Urbanová z 5A8.

nahled nahled nahled nahled nahled
Použijte prosím moderní prohlížeč (např. Google Chrome, Mozilla Firefox nebo Microsoft Edge).