nahled

Fyziklání

Ve čtvrtek 9. 2. se náš tým, jehož členové byli Filip Tichý, Šimon Schwarz a Šimon Kučera z 5B8, Jakub Richter z 2A4 a Jakub Kubica z 6B8, vydal za doprovodu pana Mgr. Kolašína vlakem do Prahy, kde MFF UK pořádalo soutěž zvanou Fyziklání a s ní spojený doprovodný program v podobě přednášek.

Čtvrteční přednášky probíhaly na dvou místech - Ke Karlovu a v areálu Troja. V první lokalitě jsme se účastnili přednášky Světlo a velmi přesná měření a v druhé přednášek Atomové jádro, Elektrické a magnetické pole v oceánech, Sluneční energie a fotovoltaika, Povrchová sonda do společenského života atomů a Elektrony v laboratoři a ve vesmíru. Zde se konala i výstava demonstrací určitých fyzikálních jevů. Následně jsme se jeli ubytovat do hotelu a poté spěchali na panelovou diskuzi s předními českými vědci, jakými jsou doc. Mgr. Tomáš Mančal, Ph.D. nebo RNDr. Martin Kozák, Ph.D. Po návratu na ubytování jsme ještě počítali příklady ze sbírek úloh a předchozích ročníků soutěže.

Následující den jsme hned po snídani jeli na výstaviště PVA EXPO v Letňanech, kde jsme ještě před samotnou soutěží zhlédli výstavu kalkulaček. Přesně o půl jedenácté soutěž začala. Princip soutěže byl jednoduchý - každý tým měl na stole neustále 7 příkladů, za každý vyřešený příklad dostal další a získal body v závislosti na počtu neúspěšných pokusů. Po třech hodinách usilovného počítání jsme se těšili ze 14. místa z celkového počtu 84 týmů, mezi kterými byli kromě pořádajících Čechů a Slováků také Španělé, Italové, Rumuni, Estonci nebo i Indové, Brazilci a Indonésané.

Po soutěži se náš tým šel projít kolem památníků významných fyziků - Alberta Einsteina, Johanna Keplera, Ernsta Macha, Tycha de Brahe a Christiana Dopplera. Večer jsme šli na párty organizovanou pořadateli Fyziklání. Poslední den se konala další série přednášek na přírodovědecké fakultě, přičemž my jsme si šli poslechnout přednášky Historie světla a Génius Einstein a jeho teorie gravitace. Sobotní odpoledne jsme potom už trávili individuálně, například zajímavou procházkou areálem a okolím Pražského hradu.

nahled nahled nahled nahled nahled nahled nahled nahled nahled
Použijte prosím moderní prohlížeč (např. Google Chrome, Mozilla Firefox nebo Microsoft Edge).