nahled

Francouzský podzim 2018

Nastaly podzimní dny, což znamená, že Alliance française připravila pro všechny příznivce francouzského jazyka bohatý program. Z pestré nabídky jsme si letos vybrali film Někdo to rád zahalené (v originálním znění Cherchez la femme), na který jsme se všemi francouzštináři vyrazili do Minikina v centru Ostravy.

Dalším bodem našeho programu se stala samotná AF, která změnila své působiště a přestěhovala se z ulice Na Hradbách blíže k tramvajovým zastávkám, na ulici Čs. legií. Vyšlapali jsme do třetího patra, kde nás už čekal pan ředitel Thomas Dougin. Mile nás přivítal, představil nám celou organizaci a připravil pro nás nejen zajímavou prezentaci o Francouzích a jejich typických vlastnostech, ale i malé pohoštění. Zapojit se do diskuse mohli i žáci, bohužel jim stud či strach nedovolil, aby využili příležitosti ke komunikaci ve francouzštině. Naštěstí se pár odvážlivců našlo, mezi nimi třeba Radim Složil z kvinty, který se nebál konverzovat s rodilým mluvčím.

V Alliance française jsme se ještě chvíli zdrželi, protože jsme si chtěli také prohlédnout výstavu o československých legionářích, kteří bojovali v 1. světové válce. Mezitím se skupinka našich žáků, kteří studují němčinu či španělštinu, vydala na prohlídku centra, kde byla jejich cílem nově nainstalovaná socha Věry Špinarové. Myslím, že letošní francouzský podzim si všichni užili. A jak to vidí žáci sami? Zde je několik jejich názorů a postřehů:

Film jako takový se mi osobně velice líbil, jelikož mám rád komedie s podobnou tematikou. Nové prostory Francouzské aliance se mi popravdě zamlouvaly a bylo příjemné v nich pobývat. Také pan ředitel k nám mluvil opravdu hezky. I přes to, že jsem si všechno nedokázal přeložit, vždy jsem si odvodil z těch pár slov, kterým jsem rozuměl, co se nám snažil sdělit. Celkově bych tuto akci ohodnotil velmi kladně a doufám, že se bude opakovat i následující roky.

Adam Gacek, 5B8


Dne 1. 11. 2018 studenti francouzštiny vyrazili jako každý rok na Francouzský podzim, který už se stal téměř tradicí. Tentokrát jsme v Minikině kavárna zhlédli komedii Někdo to rád zahalené. Film sklidil velký úspěch a na obličejích všech vykouzlil úsměv. Další zástavkou byla nově přemístěná Francouzská aliance, ve které nás přivítal samotný ředitel Thomas Dougin a nadšeně nám sděloval nejrůznější informace o Francii a Francouzích. Obohaceni o nové poznatky jsme odcházeli domů. Spokojeni nejen díky tomu, že jsme se vyhnuli škole, ale především proto, že máme možnost učit se tak krásný jazyk.

Valentýna Dubinová, 5B8


Stejně jako každý rok se naši studenti francouzštiny zúčastnili festivalu Francouzský podzim. První zastávkou bylo Minikino, kde jsme viděli francouzskou komedii „Cherchez la femme“, po filmu jsme se vydali směr Alliance française.Tam jsme byli seznámeni nejen se samotnou Francouzskou aliancí, ale se spoustou dalších zajímavých věcí, co se Francie týče. Osobně jsem si toto dopoledne opravdu užila a už těším na další ročník.

Hana Dráždilová, 5B8


Na Francouzském podzimu se mi nejvíce líbilo povídání pana ředitele Francouzské aliance. Film, na kterém jsme byli před návštěvou AF, byl super – byl vtipný a francouzština v něm byla krásná. Oproti minulému roku bylo vše lepší: jak film, tak i všechno v alianci.

Eliška Pszczólková, 4B8


Kino se mi velmi líbilo, jen ve Francouzské alianci moc ne, protože jsem panu řediteli příliš nerozuměla, snad jen pár slov. Ale bylo zajímavé slyšet mluvit francouzsky rodilého mluvčího. Na minulém Francouzském podzimu jsem nebyla, takže nemůžu srovnávat.

Tereza Chvílová, 4A8


Francouzský podzim se mi moc líbil. Napřed jsme okusili trochu francouzského humoru prostřednictvím komedie Někdo to rád zahalené a potom jsme se vydali navštívit Francouzskou alianci, kde nám její ředitel představil Francii a různé zajímavosti o ní. Bohužel ještě nejsem ve francouzštině tak zdatná, takže jsem mu tolik nerozuměla, ale i tak jsem z toho měla dobrý dojem. Na závěr jsme dostali možnost prohlédnout si zdejší výstavu z období 1. světové války.

Nela Michalíková, 4A8


Francouzský podzim byl pro mě příjemně stráveným dnem. Velmi se mi líbila vtipná francouzská komedie, kterou jsme zhlédli v „minikinokavárně“.

Eliška Kašíková, 4B8


Ve Francouzské alianci se mi moc líbilo, jsou to krásné nové prostory. Pan ředitel se nám velmi věnoval a poučil nás o Francii i o francouzštině jako světovém jazyku. Myslím si, že se kantorům tato akce vydařila a že jsme si ji všichni užili. Budu se těšit na příští ročník Francouzského podzimu.

Zdeněk Pastor, 4A8


Jelikož jsem se loni bohužel nezúčastnila této báječné akce, tak nemohu posuzovat, který ročník byl lepší. Podle mě bylo letos nejlepší kino, při kterém se všichni hodně nasmáli. Návštěva AF mě také mile překvapila. Pan ředitel se nám velmi věnoval, dověděli jsme se něco nového, navíc zde právě probíhala výstava o českých legionářích z 1. světové války. Myslím si, že si to všichni užili, a na příští rok se už moc těším.

Hana Schindlerová, 4B8

nahled nahled nahled nahled nahled nahled nahled nahled nahled
Použijte prosím moderní prohlížeč (např. Google Chrome, Mozilla Firefox nebo Microsoft Edge).