nahled

Francouzský podzim 2017

Dne 25. října 2017 se všichni žáci naší školy, kteří si vybrali jako druhý cizí jazyk francouzštinu, vydali na každoroční festival Francouzský podzim, jenž probíhá na přelomu října a listopadu po dobu čtyř týdnů. Akce začala příjemnou procházkou po centru Ostravy, kdy jsme se zastavili u kavárny LAPECO (La petite conversation), kde můžete nejen ochutnat francouzské kulinářské speciality, ale i poklábosit francouzsky s rodilými mluvčími, kteří sem rádi zavítají. Druhé zastavení se konalo ve Francouzské alianci a to třetí u kulturního centra Cooltour. Po krátkém rozchodu na zakoupení svačinky se už všichni těšili na filmové představení. Návštěvu kina barvitě popsala jedna z účastnic:

Všichni jsme se odebrali k Minikinu, kde probíhala kromě promítání filmu také oprava toalet, takže pár nepozorných nešťastníků málem dostalo do obličeje záchodovou mísou, když je dělníci pracující na opravě přinášeli. Po chvilce čekání jsme se dostali do promítacího sálu, usedli do pohodlných sedaček a konečně se začal promítat film Srdečně vás vítáme, v originále À bras ouverts.

Hlavním motivem tohoto snímku byl boj proti rasismu ve Francii. Ve zkratce se jednalo o boj mezi dvěma politickými představiteli. Ten první, který je zde hlavní postavou a nese jméno Jean-Étienne Fougerole, píše ve své knize o ochraně lidí bez domova, v nouzi nebo na útěku, jeho konkurent však protestuje proti přijímání dalších uprchlíků do Francie. Jean-Étienne je na popud svého oponenta v přímém televizním vysílání donucen jít příkladem francouzské společnosti a následně vyzývá lidi bez domova, aby ho navštívili, že je u sebe ubytuje. Hned ten večer u něho doma zazvoní Babik se svou početnou romskou rodinou. Pro pana Fougerola a jeho rodinu je to velmi těžká zkouška trpělivosti a tolerance. Jak to všechno dopadne, to už zjistíte sami, pokud si film nenecháte v kinech ujít.

Po filmovém představení jsme zavítali do Alliance francaise, kterých je v ČR pouze šest. Zde jsme byli seznámeni s programem pro dospělé i žáky, kteří se o studium francouzštiny zajímají více, chtěli by ve Francii studovat, nebo dokonce i pracovat. Předpokladem pro úspěšné studium nebo práci ve Francii je zapotřebí absolvování zkoušek Delf/Dalf, které Aliance rovněž organizuje.

Jsem upřímně ráda, že jsem se mohla i tentokrát zúčastnit tohoto festivalu, a už teď se těším na další ročník.

Hana Dráždilová, 4B8

nahled nahled nahled nahled nahled
Použijte prosím moderní prohlížeč (např. Google Chrome, Mozilla Firefox nebo Microsoft Edge).