nahled

Automne français

V pátek 2. 11. se všichni francouzštináři v čele s paní profesorkou Štensovou a Brachaczkovou vydali do centra Ostravy, kde probíhal Francouzský podzim. Nejdříve jsme zhlédli francouzský film v Minikině Kavárna, Kluk na kole, který byl příběhem chlapce, vyrůstajícího v dětském domově, jelikož otec si ho nechtěl k sobě vzít. Také prodal jeho milované kolo, což si nechtěl připustit. Poté jsme se šli podívat na výstavu francouzského malíře Juliena Morela, který pomocí tuže zpodobnil na papír Dolní oblast Vítkovic. Po této výstavě jsme se vydali do Francouzské aliance, kde jsme si mohli prohlédnout francouzské knížky, časopisy, cédéčka, filmy a také se podívat na fotografie z různých koutů Francie. Skoro všichni si odnesli nějaký plakát z akce aliance. Nakonec nám paní profesorky ukázaly, kde je kavárna La Petite Conversation. Jakmile jsem vešla, ohromila mě úžasná vůně. Také jsme viděli, jak se připravují bagety, bohužel jsme však neochutnali bagetu ani polévku, salát či něco jiného na zub. Určitě se zde musíme vrátit. Celá akce se mi velmi líbila.

Vendula Prokopová, 3A8


Jako každý rok organizuje Francouzská aliance v Ostravě Francouzský podzim. Všichni studenti francouzštiny se 2. 11. 2012 vydali do centra města, aby se účastnili tohoto svátku. Ráno jsme viděli film Kluk na kole v Minikino kavárně, po krátké pauze na svačinu jsme šli na výstavu do Cooltour na Černé louce. Po výstavě jsme se všichni rozutekli do Francouzské aliance, kde jsme viděli kavárnu, mediatéku, kde si můžeme půjčit knihy, časopisy, CD a DVD ve francouzštině, pokud jste členy Alliance (zájemci o členství, informace u prof. Štensové). Někteří si zakoupili plakáty, dostali jsme různé materiály. Studenti septimy potom šli do bageterie La petite conversation, aby ochutnali belgické speciality (sendviče, panini, čokoládu, pralinky, dortíky, croissany, nápoje, ...).

Studenti tercie, kteří absolvovali francouzský podzim poprvé, se s prof. Štensovou podívali do bageterie, poznali jejího šéfa Belgičana Davida a plánují návštěvu s ochutnávkou.

Dopoledne bylo výborně využité a přineslo nám hodně radostí a zážitků.Comme chaque année Alliance française organise Automne français à Ostrava. Tous les étudiants de français sont allés dans le centre ville pour participer à cette fête.

Matin nous avons vu un film belge Gamin au vélo à Minikino kavárna. Après la pause pour manger, nous sommes partis à Cooltour pour voir l’exposition d’un artiste français Julien Morel qui s‘est intéressé aux zones industrielles. Ses dessins sont inspirés par Dolní Vítkovice. Parfois il est présent à Cooltour, mais malheureusement il n’était pas là.

Ensuite nous avons visité Alliance française, son café et médiathèque où vous pouvez emprunter: livres, révues, CD et DVD, si vous êtes membres d‘AF (informations chez Mme Štensová). Nous avons acheté des affiches et nous avons obtenu des petits cadeaux.

Les étudiants de „septima“ sont allés au café La petite conversasion pour déguster les spécialités belges (chocolat, gâteau au chocolat, panini, croissants, sandwitch, boissons, ...).

Nos les plus jeunes „français“ y sont allés avec les profs. pour connaître son chef sympa David qui vient de la Belgique et vit quelques années à Ostrava. Ils voudraient venir là avant Noël pour déguster le chocolat belge et les gâteaux.

La journée était bien remplie et elle nous a apporté beaucoup de joie et des impressions agréables. C’était vachement joli.

Helena a Katka, 7A8

nahled nahled nahled nahled nahled nahled nahled
Použijte prosím moderní prohlížeč (např. Google Chrome, Mozilla Firefox nebo Microsoft Edge).