nahled

Expozice originálních sněhuláků na školním pozemku

Všem kolemjdoucím, kteří se v následujících dnech, možná spíše hodinách, projdou kolem naší školy, se naskytne pohled na jedinečnou výstavu sněhuláků. Jedinečnou a neopakovatelnou proto, že vzhledem k libovůli a nevyzpytatelnosti počasí je výtvorům našich studentů, ale i pedagogů vyměřen jen jepičí život. A to by mnozí z nich jistě stáli za zapsání do dějin sněhulákovského umění. Přestože počasí uchování našich výtvorů moc nenahrává, na dnešní stavbu nám dopřálo maximálně a akce určitě stála za to.

V průběhu úterního odpoledne se asi 150 našich studentů vrhlo s vervou a nápaditostí do stavby sněhuláků, nebo přesněji spíše sněhotvarů. A ty vyrůstaly v průběhu dvou hodin jako houby po dešti. Manekýni v bikinách, sportovci s činkami, až k basketbalovému koši hrdě čnící sněhový patvar, sněhulačky v šatičkách a sukýnkách, kočky, hlemýždi, sněhuláci s deštníky, sluchátky, slunečními brýlemi, florbalovými hokejkami místo nosu, sněhulátčata s víčkem od pet-láhve místo hrnce i maxisněhuláci v zebřím trikotu, krychláci a mnoho dalších snáze či hůře pojmenovatelných, každopádně však velmi originálních sněhotvorů esteticky povzneslo naše školní hřiště.

A to vše pro dobrou věc. Každý tvůrce sněhuláků totiž zaplatil částku, která pomůže dovézt kola dětem do Gambie. A nestavělo se jen na naší škole. Pro akci se nám podařilo získat celkem 11 ostravských škol a školek, a tam všude se dnes sněhulákovalo. Jen na naší škole se tak podařilo vybrat částku cca 3500 Kč. Studenti i učitelé se pobavili, předvedli své umělecké cítění, i na koulování a živé sněhuláky došlo. A to ještě celá akce zdaleka nekončí. Jsme teprve v polovině naší sněhulákovské krasojízdy, na níž má obrovský podíl také studentská firma Frex Company působící letos na naší škole. Nejen že pomohli organizačně se vším, co bylo potřeba, a ještě pomůžou, ale sami šli příkladem a uplácali prvního dnešního uvítacího sněhuláka doplněného stylovým kolem.

A jak je možné, že jsme teprve v polovině, když už sněhuláci stojí a vesele, či smutně si roztávají?

Každá škola totiž měla za úkol vybrat nejoriginálnější sněhuláky, ti se teď sejdou na jednom webu a budou mezi sebou bojovat o toho se všech nejsněhulákovštějšího sněhuláka. Stavitelé těch nejlepších z nejlepších pak dostanou ceny, a to od těch vtipných (obědy v jídelně bez čekání ve frontě) až po ty hmotné (knihy, keramické sněhuláky vyrobené našimi studenty, zdarma obědy ve školní jídelně, upomínkové předměty a další, zatím přísně utajené). Do hlasování, které bude s největší pravděpodobností zahájeno s prvním prázdninovým dnem, pokud se nám včas sejdou fotografie všech soutěžních kousků, se může zapojit každý. Vítězové budou vyhlášeni a vyhodnoceni koncem února. O odstartování hlasování vám přineseme zprávu opět na stránkách naší školy a stránkách Frex Company.

A co dodat závěrem? Zasloužené poděkování všem, kdo dnes promočili rukavice, boty a postavili sněhuláky. Přestože si africké děti sněhuláka nepostaví, ti naši jim budou ku prospěchu. A i když zvítězit může jen jeden sněhulák, v očích nás, kdo jsme přihlíželi a žasli nad vynalézavostí našich studentů a nasazením, s jakým do stavby šli, jsou vítězové všichni.

A pro dokreslení sněhulákovské atmosféry a umocnění umělecké působivosti celé akce přidávám ještě alespoň jednu básničku motivovanou dnešní akcí z dílny našich studentů, a to Katky Harhajové a Katky Bendové z třídy 3B8:

Štve tě sníh zakrývající tvou novou čepici?
Africké děti neví, co je to zmrzlá voda z mraků letící,
neznají nic než teploty tropické,
pro ně není schovávat se před deštěm logické.
Nechce se ti uklízet tvůj pokojíček?
Co ony by daly, byť jen za jeho kousíček.
Nechce se ti ráno vstávat do školy?
Ony důvod, proč se ráno probudit, nemají.
Sněhulák -
pro někoho jen obyčejný sněhový panďulák,
ale není to tak!!!
I jeden kulatý bílý týpek
může vykouzlit úsměv na tváři mnoha dítek.
Neváhej a pojď s námi do toho!
Přijď a zkus vyrobit taky jednoho!
A potom, když on bude opuštěný smutně tát,
africké děti se budou moci konečně vesele smát.
Přidej se k nám a pomoz africkým dětem najít cestu ke vzdělání!!!!

nahled nahled nahled nahled nahled nahled nahled nahled nahled nahled nahled nahled nahled
Použijte prosím moderní prohlížeč (např. Google Chrome, Mozilla Firefox nebo Microsoft Edge).