nahled

Expedice do Moravského krasu

Dne 22. 9. jsme se vydali já, Karolína Škereňová a Kryštof Matuštík v doprovodu Mgr. Evy Zahutové na exkurzi do Moravského krasu s VŠB-TU, a to díky Geologickému kladívku, v němž jsme vloni získali 2. místo. Vyjížděli jsme v 7 hodin ráno a vyrazili směrem k Domu přírody Moravského krasu.

Na místo jsme dojeli v pořádku, avšak s hodinovým zpožděním kvůli objížďce. Rozdělili nás do tří barevných skupin, ve kterých jsme trávili dopoledne. My, zelená skupina, jsme nejdřív navštívili 1. patro expozice, které vypráví příběh krajiny Moravského krasu v historii. Tady jsme po prohlídce výstavy s průvodcem plnili náš první úkol. Dostali jsme kvíz, na jehož otázky jsme hledali odpovědi v různých částech geologické expozice. Po půl hodině jsme se vydali do druhého patra, kde jsme si vyslechli, jak příroda Moravského krasu vypadá dnes. Plnili jsme zde náš druhý úkol, který spočíval v skládání obrázku podle správných odpovědí, které jsme si opět dohledávali. Naší poslední zastávkou bylo 3D kino, kde jsme zhlédli čtvrthodinový film o krásách přírody Moravského krasu.

Po menší přestávce na oběd jsme se autobusem přesunuli do Rudic k Větrnému mlýnu. Zhlédli jsme stálou výstavu skládající se ze speleologie, mineralogie, historie hutnictví a hornictví v Rudici, historie obce a z ukázek dobového bydlení. Na rozloučenou nám byl puštěn další 3D minifilm o zdejší přírodě. Poté jsme se konečně vydali do terénu. Prošli jsme se k pískovně, kde jsme měli možnost vytáhnout geologické kladívka a začít prozkoumávat terén. Naší čtyřčlenné skupince se moc nevedlo, nalezli jsme jen pazourky, které ležely všude kolem. A k tomu si jeden z nás probodl botu kladívkem při rozbíjení pazourku, naštěstí bez větších zranění. Pár šťastlivců ale našlo křemenové geody, a dokonce i amonita. Znaveni jsme se vydali k autobusu, kde nám bylo nařízeno vyčistit si boty.

Cesta zpátky proběhla rychle a do Ostravy jsme dojeli v 7 večer, kdy jsme se rozloučili a jeli domů.

Sára Mostýnová, 4B8


Na výletě se mi nejvíc líbila návštěva písečného lomu, i když to odnesla moje bota a nic vzácného jsme nenašli. V Domě přírody mě zaujala interaktivnost expozice a estetické provedení.

Kryštof Matuštík, 4B8


Celý den jsem si užila, ale dopoledne se mi líbilo nejvíc. Velmi mě bavilo plnění úkolů. Myslím, že Dům přírody je zařízen hezky a celá výstava je dobře promyšlená. Zejména mě oslovilo 1. patro expozice, protože zde bylo hodně možností, jak se zabavit.

Karolína Škereňová, 4B8


Byla jsem nadšená, že můžu být součástí perfektně připravené exkurze, a budu držet palce, aby družstvo letos Geologické kladívko vyhrálo.

Eva Zahutová


nahled nahled nahled nahled nahled nahled nahled
Použijte prosím moderní prohlížeč (např. Google Chrome, Mozilla Firefox nebo Microsoft Edge).