nahled

Exkurze Varšava

eufond.jpg

Ve dnech 5., 6. a 7. října 2009 se uskutečnila poslední exkurze v rámci projektu Cesta dějinami - a to do Varšavy. Organizovali jí kolegové z naší partnerské školy z gymnázia ve Strumieni (PL). Připravený program byl opravdu našlapaný, a tak se 22 našich studentů spolu s pedagogy Mgr. J. Hortvíkem, Mgr. Pavlem Kolašínem a Mgr. V. Vlčkem vydalo pondělního rána už v 5 hodin z Ostravy do Strumieně. Zde jsme nasedli do autobusu k našim polským přátelům a společně jsme se vydali vstříc polskému hlavnímu městu. Po sedmihodinové cestě jsme vjeli do hektického dopravního ruchu téměř třímilionové Varšavy. Naší první zastávkou bylo Muzeum Varšavského povstání - špičková, supermoderní, multimediální expozice, ukazující hrdinský boj Poláků proti nacistickým okupantům v roce 1944 - modely letadel, motorek, všudy přítomné zvuky, autentické audio i video nahrávky pamětníků, promítaní filmů, zážitkové plazení se kanálem nebo střelba ze samopalu, tisíce fotek a dalších exponátu. Už i první den jsme mohli trochu poodhalit krásy města - moderní mrakodrapy i Palác kultury - symbol stalinské gotiky, tyčící se do výše více než 260m, široké ulice, bulváry s legendárními kavárnami a hotely, prezidentský palác i hrob neznámého vojína s čestnou stráží - to vše doprovázeno velmi atraktivním výkladem průvodkyně paní Marty. Den byl završen velmi komfortním ubytováním a stravováním v hotelu Roco.

Druhý den jsme po už tradiční hodinové cestě do centra s nezapomenutelnými semafory zahájili prohlídkou expozice Židovského muzea - působivý film o likvidaci Varšavského ghetta se scénami brutálního nacistického teroru i následná prohlídka expozice nenechaly nikoho na pochybách, jak bylo s Židy během 2. světové války v Polsku zacházeno. Památník obětem povstání ve varšavském ghettu, u něhož jsme se zastavili, tento pocit v nás jen umocnil. S osobností Janusze Korczaka - lékaře, pedagoga, ochránce sirotků a židovských dětí, s nimiž šel na smrt i do koncentračního tábora v Treblince, jsme se mohli seznámit v tzv. Korczakiu. Mile nás překvapilo obnovené centrum Starého Města, které je součástí kulturního dědictví UNESCO - královský palác, Rynek, katedrála, pomníky malého povstalce či krále Zikmunda Vasy. Druhý den byl korunován večerní návštěvou muzikálu Upír v opeře v divadle Romo - nádherné kulisy, kostýmy i špičkové pěvecké výkony překonaly naše očekávání.

Třetí den jsme absolvovali prohlídku budovy polské televize. Mohli jsme vidět vybavení nejmodernější technikou, desítky studii, přímé natáčení či obrovské haly rekvizit. Tématiku 2. světové války nám ještě přiblížila návštěva děsivého vězení gestapa Pawiak, kterým prošlo přes 100 000 polských vlastenců, z nichž dvě třetiny tady zemřely nebo byly popraveny. Expozice bicích nástrojů gestapáků, poslech vzpomínek pamětníků, dopisy na rozloučenou, medailony hrdinů a stěny pokryté fotografiemi umučených na nás mocně zapůsobily. Poslední tečkou před odjezdem byla návštěva obchodního centra ve středu města Zlaté terasy. Po třech dnech jsme se neradi s Varšavou a našimi polským přáteli loučili. Myslím, že exkurze v mnoha ohledech překonala naše očekávání, stihli jsme navštívit neuvěřitelné množství památek a institucí spojených s tématikou 2. světové války, holocaustu i polské kultury a dějin. A díky tomu i společně příjemně strávenému času jsme si s našimi polskými partnery zase určitě bližší.

nahled nahled nahled nahled nahled nahled nahled nahled nahled nahled nahled
Použijte prosím moderní prohlížeč (např. Google Chrome, Mozilla Firefox nebo Microsoft Edge).