nahled

Exkurze Osvětim 2018

Dne 18. dubna se se obě kvarty zúčastnily exkurze do koncentračního tábora v Osvětimi. Osvětim leží od Ostravy asi 100 km a cesta autobusem trvala přibližně dvě hodiny. Prohlídku jsme měli objednanou na deset hodin. Nejprve jsme šli do prvního tábora Auschwitz I. Před vstupem do areálu jsme dostali sluchátka a průvodkyni, která mluvila slovensky, čemuž jsme bez problému rozuměli. Provedla nás velmi pěkně udělanými expozicemi s původními fotkami nebo osobními věcmi vězňů a u každé expozice nám k dané situaci něco řekla. Nejvíc mě překvapil blok č. 11, který byl vězením pro vězně, a zeď smrti. Také jsme měli šanci se podívat do pavilónu, který je věnován českému národu a událostem druhé světové války. Po prohlídce jsme autobusem přejeli do vyhlazovacího tábora v Birkenau. Zde jsme viděli původní vůz, ve kterém byli vězni přepravováni. Paní průvodkyně nás zavedla do ženské části tábora, kde jsme navštívili dům, ve kterém bydlely ženy s dětmi a kde musely žít v nelidských podmínkách. Zde byla naše prohlídka ukončena a my se vydali zpět do Ostravy. Pro mě byla exkurze zajímavá a jsem rád, že jsem se jí mohl zúčastnit, protože mi to přiblížilo, jak to měli lidé za 2. světové války těžké.

Matěj Nevrlý, 4B8


Středeční exkurze do Osvětimi nám hodně dala. Pohled do minulosti a připomenutí nejtemnějších a nejhrůznějších časů vůbec. Průvodkyně nám vyprávěla pár příběhů vězňů, ze kterých nám běhal mráz po zádech. Fotky vystavené v muzeu ukazovaly tolik lidí, kteří museli zažívat příšerné věci, hrůzu a strach.

Veronika Okonová, 4A8


Pro některé byl možná tento výlet zbytečný, ale pro mě ne. Pokud máte možnost do Osvětimi jet, neodmítejte! Dozvíte se spoustu zajímavých informací. Některé, skoro neuvěřitelné, vás zasáhnou tak, jako byste znali ty, kteří je prožili. Budete s nimi soucítit, bude vám jich líto a budete smutní z toho, že se něco takového vůbec mohlo stát. Z toho, že toto mohli lidé lidem udělat. V táborech se děla zvěrstva a myslím, že je důležité, aby se na ně nezapomínalo. A hlavně aby se něco podobného už nikdy, doopravdy nikdy neopakovalo!

Petra Běnková, 4A8


Prováděla nás průvodkyně Sylvia. Dokázala nám perfektně vylíčit situaci, doporučila i podívat se na několik různých filmů popisujících toto období. Na jeden z nich jsme se dívali ve škole a byl opravdu velice zajímavý. Sylvia mluvila velice poutavě. Dokázala jsem ji vnímat celou dobu, ale to asi všichni. Pár lidí se kvůli informacím, které nám poskytla, rozplakalo. Například, když nám říkala, jak se nacisté chovali k dětem a jejich matkám, a ukazovala nám hromadu vlasů ustřižených ženám před vstupem do plynové komory… Exkurze byla poučná. Myslím si, že každý při cestě autobusem domů alespoň chvíli přemýšlel nad tím, co právě slyšel.

Markéta Tlolková, 4A8


nahled nahled nahled nahled nahled nahled nahled nahled
Použijte prosím moderní prohlížeč (např. Google Chrome, Mozilla Firefox nebo Microsoft Edge).