nahled

Exkurze do Osvětimi

V pátek 24. 3. zamířily kvarty a první ročník našeho gymnázia v rámci studia historie do polské Osvětimi na exkurzi do koncentračního tábora, kterou pravidelně organizuje pan profesor Vlček. Pro mě osobně to byl jeden z nejsilnějších zážitků v životě a nejinak tomu bylo i v případě studentů.

V pátek 24. 3. 2017 jsme se společně s 4B8 a 1A4 zúčastnili exkurze do Osvětimi. Všichni jsme očekávali silné, až děsivé zážitky, a tak byla atmosféra velmi napjatá. Celému výletu nesvědčilo ani pochmurné počasí, které vytvářelo tu „správnou“ atmosféru. Nejsilněji na mě zapůsobila návštěva bloku 1, který se zachoval v původní podobě, včetně cel ve sklepení. Další hrůznou expozicí byla plynová komora a krematorium, které jsme všichni v rychlosti prošli se zatajeným dechem. Nakonec jsme navštívili i tábor Birkenau (Auschwitz II), kde jsme za naši školu položili na pomník kytici růží. Ačkoliv byla celá exkurze velmi smutná, myslím si, že by ji měl absolvovat každý, aby si všichni uvědomili, že nic podobného by se nikdy nemělo opakovat.

Exkurze se mi velice líbila, i když se jednalo o tak smutné téma. Musím říct, že to bylo opravdu poučné. Rozhodně více záživné než hodina dějepisu. Exkurzi hodnotím velmi pozitivně, i přes velkou zimu.

Výlet do Osvětimi byl velice poučný, jelikož jsem se dozvěděl mnoho z historie, hlavně z její temné stránky. Po celý čas nás mrazily nejen nízké teploty, ale i temné poznatky z historie koncentračních táborů, přeložené z polštiny panem profesorem Vlčkem.

Exkurze do Osvětimi byla velmi zajímavá. Zjistili jsme, v jak strašných podmínkách lidé, kteří zde byli dovezeni, přežívali. Naše škola uctila památku zdejších obětí kyticí růží. Doufám, že se tato strašlivá minulost již nebude opakovat.

Obdivuji organizaci a snahu pana profesora Vlčka. Jeho tlumočení do češtiny bylo pro nás velice přínosné. Nejděsivější bylo pro mě poznání, jakým způsobem Němci koncentrační tábory organizovali. Je až neuvěřitelné, v jakých podmínkách nutili lidi žít.

Místo mě překvapilo svou ponurostí. Přestože jsem byla připravená na leccos, některé informace mě opravdu šokovaly. I tak jsem moc ráda, že jsem Osvětim mohla navštívit. Je to cenná zkušenost. Děkuji panu profesoru Vlčkovi za to, že mi tento výlet umožnil.

nahled nahled nahled nahled nahled nahled nahled nahled
Použijte prosím moderní prohlížeč (např. Google Chrome, Mozilla Firefox nebo Microsoft Edge).