nahled

Exkurze do Osvětimi

Za hustého sněžení a poněkud ztížených cestovních podmínek se ve středu 3. dubna 2013 uskutečnila tradiční exkurze do Osvětimi. Přes nepřízeň počasí se jí zúčastnilo 90 studentů především z kvart, ale také z vyšších ročníků. Za vyučující exkurzi doprovázeli M. Musialová, L. Slouka, D. Štensová a V. Vlček. Mohli jsme spolu s průvodcem projít muzeum v Osvětimi - tábor Auschwitz 1, včetně expozic lidských vlasů, kufrů, prostor plynové komory, krematoria a bloku smrti. Všudypřítomný chlad a rozbředlý sníh umocňovaly naši prohlídku ve vyhlazovacím táboře v Birkenau. Děsivé prostory dřevěných baráků, kde vězni žili nebo hromadné sanitární budovy nenechaly nikoho na pochybách o utrpení 1,1 milionů vězňů, kteří zde zahynuli. O Osvětimi je možné číst, mluvit, dívat se na dokumenty o ní, ale ještě lepší je ji navštívit, aby člověk pochopil, co vlastně byla tato „továrna na smrt“.

Pohled studentů:


Ve středu dne 3. 4. jsme se zúčastnili exkurze do Osvětimi. Byl to velmi naučný, ale spíše děsivý zážitek, protože jsme navštívili místa největšího hromadného vyvražďování v dějinách. Velmi to na nás všechny zapůsobilo, a proto si také myslím, že i přes to, jak tragické místo to je, tak by ho každý měl navštívit a uvědomit si tu hrůzu historie a činů, které zde byly vykonávány. Bohužel na nevinných lidech...

Barbora Kolátorová, 4A8


Už když jsme vyjížděli, tušila jsem, že nepůjde o moc příjemný zážitek. Ale to, co jsem tam slyšela a viděla, mi opravdu vyrazilo dech. Zvláště některé pasáže bylo opravdu hrozné, ale slyšet a představovat si to bylo ještě horší. Tento zážitek byl o to více autentický, že jsme měli stejné podmínky jako vězni, co tam byli zavření - hrozná zima a neustávající sněžení. Ale my jsme na sobě měli nejméně 3 vrstvy oblečení a oni pouze uniformu a dřeváky. Celou prohlídku jsme zakončili filmem, který pojednával o osvobození Osvětimi.

Katka Slobodníková, 4A8


nahled nahled nahled nahled nahled nahled
Použijte prosím moderní prohlížeč (např. Google Chrome, Mozilla Firefox nebo Microsoft Edge).