nahled

Ekologická olympiáda – chaos, spousta práce, legrace a zasloužená i nezasloužená výhra

Ve dnech 14.-15. 4. jsme se zúčastnili krajského kola ekologické olympiády. Byli jsme rozdělení do dvou týmů po třech. Papírově lepší tým ve složení Hynek Žmolík (5A8), Bruno Stoček a Mikuláš Římánek (4A8) obsadil krásné 2. místo. Náš druhý reprezentující tým ve složení Štěpán Zerzoň, Nela Müllerová (5A8) a Martin Trečák (4A8) obsadil ještě hezčí první místo, ale po několika minutách radování a úžasu se zjistilo, že organizace této soutěže pokulhává a výsledky měli organizátoři špatně zapsány. Vrátili jsme tedy ceny a očekávali jsme, jak to dopadne. Náš tým nakonec obsadil 7. místo, a jak již bylo uvedeno výše, na bednu se přeci jen naše škola dostala.

A teď už něco k průběhu celé soutěže. Po příjezdu do Beskydského muzea byla udělána prezence a rozdány první úkoly. Všech 18 týmů se rozdělilo do dvou skupin a každá šla psát jeden ze dvou zadaných testů. Náš první test byl o celkové znalosti Beskyd a okolí. Naším úkolem bylo kroužkovat správné odpovědi. Součástí prvního úkolu bylo také hledání chyb v textu. Pak přišel na řadu interaktivní test, kdy se pomocí zvedání písmenek A, B, C a D určovaly správné odpovědi. Poté jsme se přesunuli do rekreačního střediska Pálkovické hůrky, následoval oběd a pak poznávačka v terénu. I přes špatné počasí jsme poznávačku zvládli. U oběda jsme dostali zadání i pro další úkoly. V terénu jsme si měli najít různé předměty (rostliny, kamínky atd.) a vyrobit z nich nějaký upomínkový předmět (naše družstvo za mloka z kamínků obdrželo nejvíce bodů). Dále jsme měli vymyslet recesní scénku na téma biomasa. Našla se i družstva, která se tohoto úkolu zalekla a před ostatními družstvy nevystoupila. Oba naše týmy sklidily od ostatních velký potlesk a od poroty slušné bodové hodnocení. A posledním, nejtěžším úkolem bylo přepracování návrhu na sjezdovku dle zadaných parametrů tak, aby nenarušovala přírodu. K tomu jsme měli vyplnit formulář o naplánované stavbě a odůvodnit, proč jsme zvolili toto umístění a ne jiné. Zde jsme bohužel projekty nenavrhli dle představ poroty a přišli o body, které velkou měrou rozhodovaly o vítězství.

Řekla bych, že oba naše týmy se popraly se všemi úkoly na výbornou. Rozhodně si ale myslím, že jsme měli velmi málo času na vypracování všech úkolů a zadání bylo mnohdy velmi náročné. My jsme to však nevzdali a na úkolech pracovali až do pozdních večerních hodin. Soutěž měla i další stinné stránky, ne zcela rovné podmínky, občas chaotické a nepřesné informace a také nás velmi pobavilo, že když jsme měli nějaký doplňující dotaz na lidi, kteří nás hlídali při psaní prvního testu, většina z nich ani nevěděla, na co se ptáme a neznala všechny pojmy ze zadání. Celkově si však myslím, že to byla skvělá zkušenost.

nahled nahled nahled nahled nahled
Použijte prosím moderní prohlížeč (např. Google Chrome, Mozilla Firefox nebo Microsoft Edge).