nahled

Dlouhé Stráně a poutní místo Maria Hilf

eufond

Dne 21. 4. 2010 se uskutečnila první exkurze v rámci projektu Cesta dějinami - období komunismu, kterou organizovalo naše gymnázium. Naším cílem byly unikátní přečerpávací elektrárna Dlouhé Stráně a poutní místo Maria Hilf. Akce se účastnilo 22 našich studentů, pedagogové J. Hortvík, P. Kolašín, V. Vlček a ředitel školy J. Svrčina. Tento den s námi strávili také 3 pedagogové a 20 studentů z naší partnerské školy v Polsku ve Strumieni. Po sedmé hodině jsme vyrazili společné naším autobusem směrem na Jeseníky.

Na Dlouhých Stráních jsme měli možnost absolvovat v informačním centru střediska ČEZU velmi zajímavý výklad o vzniku a fungování přečerpávací elektrárny, který byl doprovázen i filmem a demonstrací na elektronickém panelu. V podzemí jsme zhlédli turbíny a autobus nás poté vyvezl i ke spodní nádrží. Většina z nás byla touto unikátní, výkonnou a ekologickou stavbou opravdu nadšená. (www.dlouhe-strane.cz/)

Po obědě v Koutech nad Desnou jsme přejeli přes Červenohorské sedlo na druhou stranu Jeseníků a dojeli jsme až k poutnímu místu Maria Hilf u Zlatých Hor. Zdejší historický a půvabný kostel, hojně navštěvovaný českými, německými i polskými poutníky, byl v období komunistické totality zdevastován a v roce 1973 zcela zničen. Teprve v 90. letech se jej podařilo obnovit. V kostele jsme mohli vyslechnout svědectví zdejšího kněze P.Stanislava Lekavého, který byl za komunismu vězněn. Ještě jako mladistvý byl v roce 1948 odsouzen na 2 roky, když si ve škole se spolužáky půjčili protikomunistický leták. Prošel vyšetřovací vazbou v Uherském Hradišti, kde zažil brutální vyšetřování spoluvězňů. Sám také málem zemřel na otravu krve, kterou dostal do rukou od rezavých pout. Dále byl vězněn v Plzni na Borech a také v lágrech na Jáchymovsku. P. Lekavý diskutoval se studenty i o životních hodnotách a sdělil nám i své životní krédo: „Žijte tak, abyste se nemuseli na konci života za sebe stydět.“ (mariahilf.hyperlink.cz/Main_CZ.htm )

Po příjemně stráveném dni jsme se vrátili kolem 19 hod. do Ostravy a naši polští přátelé pokračovali svým autobusem domů do Strumienie.

nahled nahled nahled nahled nahled nahled nahled nahled nahled nahled nahled nahled
Použijte prosím moderní prohlížeč (např. Google Chrome, Mozilla Firefox nebo Microsoft Edge).