Divadelní představení

Dne 7. 10. 2014 jsme pod dozorem paní profesorky Zelenkové navštívili divadelní inscenaci Hráči, napsanou Nikolajem Vasiljevičem Gogolem, bravurně sehranou herci z Komorní scény Aréna.

„Lidi tomu říkají podvod a ještě všelijak, ale vždyť je to bystrost, pronikavost a všestranně rozvinutý talent.“ A co o tom říkáme my?

Miluji divadlo, a proto jsem ráda, když můžu navštívit téměř jakékoliv představení. O to víc, když to není pořád dokola omílaný kus. Kdo slyší jméno Gogol, automaticky si vybaví Revizora nebo Ženitbu. Komorní scéna Aréna se ale rozhodla zpracovat Hráče, což pro mě bylo milé překvapení.

Nikolaj Vasiljevič Gogol přidal Hráčům podtitul „příběh dávno uplynulých dní“. Podle jistých zdrojů to udělal, aby nikomu nedošlo, že uráží tehdejší systém v Rusku. Lidé a lidské nešvary jsou stále stejné, a i když systém se stále mění, na všech se najde smítko prachu. Takové smítko, nebo spíš smíto, si našli i arénští herci. Místo toho, aby se drželi zpátky a obloukem obešli to, o čem se v dnešní době diskutuje, vyvedli to do extrému. Marek Cisovský, sedě na židli, maje nohu přes nohu a hlavu klimbající k rameni, paroduje Miloše Zemana.

Úžasná scéna. Hra barev a světla – všude po zdech červené opony a herci oděni do ponurých sak, fraků nebo smokingů. Atmosféra se měnila nasvícením – buď svítilo několik nesourodých lustrů na stropě, nebo byly bodově osvětleny hlavní postavy.

Po herecké stránce nemám co vytknout. Zručným hercům se povedly karetní triky, i když jednoduché, bez menšího zaváhání. Snad jen na závěr, když se chtěl Albert Čuba (Icharev) zabít, vrhl se k pistoli a zjistil, že z ní nemůže vystřelit. Úplně opomněl břitvu, kterou mu jeho sluha přinesl na začátku představení. Mohl se podřezat. Ale hra by byla pak asi ochuzena o jeho závěrečný monolog.


Dílo Hráči Nikolaje Vasiljeviče Gogola je nadčasové a poukazuje na problém každé doby. Zpracování divadla se mi velmi líbilo. V podání herců šlo o chytlavou komedii, při které se obecenstvo opravdu zasmálo. - Nikol Stočková, 7B8

Tato hra se mi líbila díky svému vtipu a promyšlenosti. Konečnou zápletku o podvodu jsem vůbec nečekala a překvapila mě. Příběh podvodníků, kteří se snažili podvést nevinné lidi, podle mě symbolizoval chování některých lidí v této době. Dílo hodnotím kladně a výkon herců se mi také líbil. - Simona Kovářová, 7B8

Zpracování hry a celkové pojetí se mi velmi líbilo. Scéna byla velice hezky připravena, a i když po celou dobu hry byla pořád stejná, vůbec mi to nevadilo. V mnoha případech jsem se dost nasmála. Jelikož jsem tento příběh celý neznala, závěr a odhalení podvodu mě velice překvapilo. Celá hra poukazuje na přetvářku a zlomyslnost, a tím zůstává aktuální i v dnešní době. - Barbora Kašparová, 7B8

Tato divadelní hra na mě působila pozitivním dojmem. Obsahovala vtipné prvky a taky plno zápletek. Musím říct, že jsem se sice v tom, kdo se koho snaží podvést, chvílemi ztrácela, ale nakonec se ukázalo, že jsou podvodníci vlastně téměř všichni. Myslím si, že příběh o tom, jak podvodník napálil podvodníka, je v dnešní době velmi aktuální. - Tereza Bruzková, 7B8

Použijte prosím moderní prohlížeč (např. Google Chrome, Mozilla Firefox nebo Microsoft Edge).