nahled

Den prevence 2015

Stalo se už tradicí, že pro naše žáky organizujeme každý rok tzv. Den prevence. Smysl celé akce spočívá v tom, že upozorňujeme na jevy vztahující se k rizikovému chování a snažíme se vést žáky k tomu, aby jim dokázali sami předcházet. Přitom se zaměřujeme hlavně na ty problémy, se kterými se aktuálně potýkáme. Do letošního Dne prevence se zapojilo celkem devět tříd vyššího gymnázia.

Hlavním tématem programu bylo smysluplné trávení volného času jako alternativa proti přílišnému trávení času u PC a jako prevence netolismu. Důraz byl kladen na aktivní způsob trávení času (canicross – sporty se psy, crossfit – nové trendy ve fitness, cyklistika a bezpečnost v dopravě z pohledu cyklisty), ale došlo i na jiné zájmové činnosti (historický vojenský klub). Součástí programu byly přednášky a diskuze na téma extremismu, praktické programy zaměřené na řešení vztahových a komunikačních problémů a také kurz sebeobrany při fyzickém napadení, který měl velmi pozitivní ohlasy.

Ve zpětných vazbách, které jsme od žáků získali, rozhodně převažují pozitiva. Proto jsme rádi, že si naši studenti uvědomují přínos takových akcí a že si s sebou do života dále nesou i jiné hodnoty než vědomosti získané ve školních lavicích.

Rostislav HlaváčDen prevence pro naši třídu začal přednáškou o extremismu. Ta byla zaměřená z velké části na neonacismus – přednášející nás upozornil na chování, jež jsou problémová, a podělil se s námi o své zkušenosti s jednáním s extremisty. Následně nám byl v další přednášce představen canicross, tedy druh terénního sportu se psem, který v Evropě získává čím dál větší popularitu. Dozvěděli jsme se o různých disciplínách, o tom, jaké druhy psů jsou pro tento sport nejčastěji využívány, o jeho výhodách a nevýhodách a nakonec nás vyvedli ven na školní hřiště, abychom se seznámili i se samotnými psy. Dostali jsme dokonce šanci projet se na koloběžce tažené touto energickou psí dvojicí – jedna statečná duše si to opravdu zkusila.

Třetím bodem programu byl historický vojenský klub, jenž odkupuje a opravuje staré válečné stroje, a po krátké prezentaci jsme zase vyšli ven podívat se na obrněný vůz, který nám přivezli na ukázku. Poslední přednáškou pro nás byly nové trendy ve fitness, odkud jsme si odnesli spoustu užitečných tipů pro cvičení a zdravý životní styl.

Podle rychlého průzkumu, který jsem ve třídě provedla, se většině nejvíce z celého dne líbil canicross. Já se přidávám k názoru davu. Určitě teď máme všichni hned víc nových nápadů jak naložit s volným časem i důvodů k zamyšlení. Celá akce se dle mého názoru velmi vydařila.

Věra Ocisková, 5A8

Den prevence 2015 - programDen prevence 2015 - program

nahled nahled nahled nahled nahled nahled nahled nahled nahled nahled nahled nahled
Použijte prosím moderní prohlížeč (např. Google Chrome, Mozilla Firefox nebo Microsoft Edge).