nahled

Den poezie 2022 anebo Božská komedie úplně, ale úplně jinak

V září to vypadalo všechno v duchu Božské komedie doslova božsky. Spousta nápadů, spousta nadšených herců, recitátorů, zpěváků. Zkoušky v plném proudu, pak nám do toho ale covid hodil vidle, a my jsme museli vše stopnout a vyhlížet lepší časy. A protože kdo si počká, ten se dočká, dočkali jsme se i my a na 5. 5. 2022 jsme mohli vyhlásit nový termín našeho představení. Božského představení. Dante Alighieri by se jistě v hrobě nervózně ošíval, neb jsme jeho pojetí pekla, očistce a ráje vystavěli silnou konkurenci.

Do zhruba 90minutového sledu hudebních vystoupení, divadelních představení, mistrovsky zvládnutých recitací se zapojili studenti obou prim, 2B8, 4A8, obou sext a 3A4. Celým programem nás pak profesionálně provedla Alexandra Traplová.

Diváci si mohli spolu s účinkujícími zazpívat třeba Nebe, peklo, ráj, Lásku v housce, Modlitbu pro Martu a další písně, které je v žádném případě nenechaly chladnými a vyburcovaly je k rytmickému tleskání a bouřlivému potlesku po jejich doznění.

Písně byly prokládány divadelními hrami, kde se to bohy, nebem, rájem, peklem hemžilo v nejrůznějších podobách, až za hranicemi našich představ. Sekunda B nás vynesla na Olymp, seznámila nás s Diovými rozmary, předvedla danajský dar i Achillovu patu a odkryla i tajemství nápovědy.

Studenti prim nás vzali na exkurzi do pekla, kde se smaží nejeden pilný student – švestičkář, šprt, našeptávač, omluvenkář, ti všichni se vaří v kotli, zatímco učitelé si hoví v ráji. Holt těžký úděl studenta.

Studenti sexty na to šli přes lásku, ztracenou lásku. A kde jinde ji hledat než v Poště pro tebe. Dante Alighieri pátrá po své Beatrici. Trochu mu karty zamíchá Petrarca a Laura, a hlavně svatý Petr, který už na něj u nebeské brány čeká. Smutný příběh, jen co je pravda, ale sál se doslova řehtal, ne-li přímo válel smíchy.

U recitace nám naopak tuhla krev v žilách a mráz šel po zádech. Obzvlášť u Raskolnikova monologu o vlastní vině. Kryštofovi Ulmannovi v tu chvíli celý sál věřil, že prostě vraždil. Že Zločin a trest mu psal Dostojevský na míru.

A vydechnout nám nedali ani další recitátoři v duchu moderní slam poetry. A recitovalo se i v cizích jazycích.

Součástí Dne poezie byl rovněž "Božský bufet" sexty B, na který přispěli studenti, firma MALEDA, s. r. o. a nadace Pro Gymnasium, z. s. Domácí buchty, bábovky, kávička. Prostě ideální atmosféra na hluboký kulturní zážitek. Kdo si našel cestu, neodcházel zklamán. Celý výtěžek z prodeje ve výši 2 757 korun studenti věnovali organizaci Člověk v tísni.

Za organizátory akce mohu jen poděkovat a hluboce se poklonit výkonům našich studentů a věřit, že příští rok nás nic nezastaví a popereme se stejně úspěšně s dalším tématem Dne poezie.


nahled nahled nahled nahled nahled nahled nahled nahled nahled nahled
Použijte prosím moderní prohlížeč (např. Google Chrome, Mozilla Firefox nebo Microsoft Edge).