nahled

Den poezie 2016 aneb Ve víru proudů

Již druhým rokem se naše škola zapojila do celorepublikového projektu Den poezie. Po loňském kladném ohlasu ze strany návštěvníků jsme se rozhodli zkusit navázat na úspěch a udělat z akce tradici. Prostory k realizaci nám opět zdarma poskytla Viva Ostrava a kavárna Laura Coffee, navíc si každý návštěvník k našemu básnickému programu mohl objednat kávu a umocnit si tak kulturní zážitek.

Téma letošního ročníku znělo Pod proudem a naši studenti se jej chopili opravdu mnohostranně. Jednotlivá vystoupení byla motivována proudem elektrickým, vodním, větrným, myšlenkovým a mnohými dalšími. V průběhu zhruba 90 minut se na scéně vystřídali studenti téměř všech ročníků našeho gymnázia.

Hosty mile přivítali a moderátorského slova se ujali Barbora Vašíčková a Jarda Ocisk. V rychlém sledu se pak na scéně střídali nejprve studenti 2B8 Adéla Nečesaná, Matěj Nevrlý, Martin Turoň, Ondřej Tureček a Kryštof Matuštík s krátkými veršíky z vlastní tvorby. Následovala Jarmareční píseň na počest prvních vzduchoplavců Magdalény Hlavicové a Hanky Greé. Svými Rozšmelcovanými děťátky v obrazovo-zvukové nahrávce přispěli k pestrosti programu také studenti 2A4. Zahanbit se svým vystoupením nedali ani studenti sekundy A Gabriela Mačudová, Nela Buchtová, Tereza Kalmusová, Jana Doležalová a Kristýna Ullmannová. Pantomimou, spojenou jak jinak než motivem proudu, nás umělecky povznesly Leona Sabolová a Ivona Szturcová z 6B8. Humornou strunu pak rozehrála a diváky do proudu děje strhla hra školního dramatického kroužku o usazení rodiny Proudovy ve vísce Poklidné pod Bezproudím. O tom, že proud slov může být i nonsensový, nám svou básní složenou pouze ze slov na P podaly důkaz Sára Mostýnová, Klára Spáčilová a Barbora Vašíčková. Taktéž s vlastní tvorbou Tekutiny lásky pak vystoupila Eliška Konečná z 3A4.

Početné zastoupení v našem programu měli také studenti 5A8, kteří se vrhli přímo za zdrojem proudu, a to do elektrárny. Romanci v podobě stínohry nám předvedli a zarecitovali Veronika Sedlářová, Nela Müllerová, Anna Motyčková, Alena Nguyen, Lukáš Buganský, Patricie Hefková, Dalibor Vrtaník, Hynek Žmolík a Štěpán Zerzoň. Autorkou scénáře byla Magdalena Daniela Drábková.

Poetický proud pak našemu programu vdechla Michaela Niké Vopalecká svou recitací Malého prince. Této studentce patřil i závěr celého programu, kdy za kytarového doprovodu Michala Synovce zazpívala píseň Pod proudem. A tato píseň se stala poslední tečkou za celým naším programem. Hosté odcházeli dobře naladěni a nadšeni programem, který zhlédli, navíc si každý odnášel malý poetický dáreček v podobě keramického motýlka s knižním citátem. A komu všemu za to dík? Především všem našim účinkujícím, kteří překonali trénu, připravili si rozmanitá vystoupení a dokázali zaujmout. Dík patří ale také obrovskému množství diváků, kteří i přes nepříznivé počasí venku opustili teplo domova a přišli se podívat na náš Den poezie. Vytvořili velmi příjemnou atmosféru, dokázali vystupující povzbudit a jejich výkony ocenit. A v neposlední řadě patří můj dík také předmětové komisi českého jazyka a všem mým kolegů, kteří se na programu podíleli. Věřím, že příští rok se nám podaří být stejně, ne-li ještě nápaditější a projekt opět úspěšně realizovat.

A pro ty, kteří náš básnický večer nemohli navštívit, přidáváme odkazy na nahrávky celého našeho vystoupení. 1. část - úvod + básně studentů 2B8 a 2A8 + Jarmareční píseň + Rozšmelcovaná děťátka, 2. část - Leona + Ivona a jejich pantomima s básněmi, 3. část - divadelní představení Pod proudem + nonsens PPP + Eliška Konečná, 4. část - Romance z elektrárny + Malý princ + Niké a Michal


nahled nahled nahled nahled nahled nahled nahled nahled nahled nahled
Použijte prosím moderní prohlížeč (např. Google Chrome, Mozilla Firefox nebo Microsoft Edge).