Ve středu 30. ledna 2013 se na naší škole uskutečnil 2. ročník nevšední akce - Dne neziskových organizací a sociálních služeb pod sloganem „Myslíš, že se tě to netýká?“
Tentokráte přijelo více než 40 hostů z 19 organizací, a to např. z Armády spásy, Charity Ostrava, Adry, Rané péče, Podaných rukou, Diagnostického ústavu v Kunčicích, Mobilního hospice Ondráček, Hospice sv. Lukáše, Arcidiecézní Charity Olomouc, Ostravsko-opavské diecézní Charity, Podaných rukou či Armády ČR. Nově k nám zavítali zástupci z Chráněných dílen z Ústavu v Hrabyni, Jekhetane, Člověka v tísni, Probační služby či Charitní poradny, řešící dluhovou problematiku. Programu se tentokrát zúčastnily už všechny třídy, primy navštívily chráněné díly Charity sv. Alexandra v Ostravě-Kunčičkách.
První tři hodiny absolvovali studenti besedy přímo s pracovníky neziskových organizací a mohli se dozvědět mnoho informací o humanitární pomoci v zahraničí, např. o projektu Adopce na dálku, o možnostech dobrovolnictví, o životě lidí bez domova, péči o seniory, o hospicové péči, určené umírajícím lidem, o tom jak vypadá canisterapie- terapie postižených lidí pomocí psů. Studenti si mimo jiné vyslechli i přednášky o romské problematice, o životě problémové mládeže, pomoci postiženým či slabozrakým lidem nebo pěstounské péči.
Po přednáškách a diskuzích následovala projekce dokumentárních filmů z produkce Člověka v tísni s tématikou dětské práce, života dětí v rozvojových zemích, zneužívání dětí pro otroctví, nasazování dětí jako dětských vojáků, lidských práv v totalitním Bělorusku nebo dětských bezdomovců v Rumunsku.
V poslední hodině se mohli studenti spolu s třídními učiteli pobavit o svých pocitech, udělat zpětnou vazbu a zamyslet se nad impulsy středečního dopoledne. Díky za všechny zajímavé impulsy pedagogů i studentů, všem, kteří se aktivně zapojili. Hosté od nás odjížděli s pocitem smysluplně stráveného dne a přislíbili, že se k nám za rok zase vrátí.
Akci mapovala také média - Česká televize (viz Události v regionech z 30. ledna) a TV NOE.
Názory studentů:
„Je důležité pomáhat druhým lidem, kteří mají problémy, protože bychom se taky mohli ocitnout na jejich místě a potřebovat pomoc.“
„Připravený harmonogram, který byl uveřejněn na webu, jsem rád, že se konečně situace lepší a kantoři začínají dělat přehlednou organizaci.“
„Velmi mě zaujalo, že na různých přednáškách o svých oborech věděli všechno a většinou dokázali odpovídat na dotazy.“
„Nejvíce mě zaujala přednáška o Ukrajině a film o pracujících dětech. Vyrazilo mi dech, jak tyto děti pohlížejí na svět, na život. Nejvíce jsem se dozvěděla právě z přednášky o Ukrajině a hodně z ni mě taky překvapilo. Do té doby jsem vlastně nevěděla, jak na Ukrajině doopravdy funguje vláda, policie, soudy...“
„Nedozvěděl jsem se nic nového a nic mě nezaujalo. Obzvlášť přednáška Armády spásy byla otřesná. Film byl však zajímavý a zanechal ve mně stopy. Radši bych se ale učil.“
„Líbil se mi ten film, protože jsem se dozvěděla spoustu zajímavých věcí, o kterých jsem si dříve myslela něco úplně jiného, až opačného. Taky se mi na něm hodně líbilo, že se ptali na názory samotných dětí a nevykládali tam jen nepodložené teorie.“
„Především jsem se dozvěděl podstatné informace o tom, jak se nezadlužit. Nejvíce mě zaujalo téma výchovy dětí, především Romů v Don Boscu. Překvapivý byl také film - kolik dětí od útlého věku v Africe bojuje a střílí ze zbraní.“
„Nejzajímavější byla přednáška o Haiti. Zajímavé informace o humanitární pomoci a práci v rozvojových zemích. Možná si o tom něco vyhledám aktivně a možná se budu zajímat o téma diagnostického ústavu, protože jsem uvažovala o studiu speciální pedagogiky...„
„Letos to bylo mnohem lepší než loni, prezentace byly fakt dobře provedené, nejvíce se mi líbila přednáška o práci na Haiti, nejméně se mi líbil film - vůbec mě nezaujal.“
„Bylo velice zajímavé, jak se žije v jiných zemích a jak se dá pomoci postiženým lidem. Byli jsme rádi, že žijeme, kde žijeme, a litujeme ty děti a lidi, co tam žijí.“
„Celkově to nebylo špatné, ale příště bych volila něco jiného než bezdomovce.“