nahled

Den neziskových organizací a problematiky lidských práv

Na konci března proběhl již po osmé „Den neziskových organizací a problematiky lidských práv“. Všichni studenti naší školy i jejich vyučující sice ve škole byli, ale podle stabilního rozvrhu se neučili. Každá třída měla ten den rozvrh speciální. Primy se vydaly do Ostravy-Hrabové, aby zjistily, jak se žije dětem v dětském domově. Sekundy zaujal svým vtipným vystoupením zdravotní klaun Dr. Voháňka (alias Jaroslav Vašut), psí terapeuti a jejich lidské společnice z Podaných rukou. Paní Veronika Mechová vysvětlila terciím rozdíl mezi humanitární a rozvojovou pomocí a seznámila studenty s projekty DCHOO na Ukrajině. Studentky z VOŠ Caritas popsaly své zkušenosti z humanitárních stáží v Keni, v Srbsku, Gruzii a Ázerbájdžánu nejen kvartánům. Tercie měly navíc možnost si pod vedením psycholožky Martiny Mikeskové vyzkoušet „Čtenářské dílny jinak“ a kvarty se navíc seznámily s programy, které společnost JEKHETANE nabízí romským rodinám v Ostravě a okolí.

Jak vidíte, mnohé přednášející a instituce zveme opakovaně a jsme opravdu vděčni, že si udělají čas v rámci svého (často nabitého) programu. Studentům vyššího gymnázia přednášel Tomáš Pojar o bezpečnostních rizicích současnosti, Roman Joch analyzoval krizi hodnot současné Evropy, Michal Tvrdý představil projekty Charity Ostrava pro lidi bez domova, Alexandra Čubová přiblížila péči o umírající v Hospici sv. Lukáše. Jsme rádi, že naši studenti mohli opět slyšet o zahraničních misích Lékařů bez hranic, Člověka v tísni a Charity ČR. Neméně děkujeme i lidem z neziskového sektoru z Ostravy a okolí (Rané péči, Centru pro rodinu a Poradně sv. Alexandra).

A jako každý rok děkujeme společnosti Člověk v tísni za zapůjčení dokumentárních filmů s humanitární a sociální tematikou díky projektu Promítej i ty.

A koho jste mohli letos slyšet opravdu poprvé? Komentátor webu Aktuálně.cz Martin Fendrych poutavě mluvil o proměně médií v dnešním světě a nebezpečí fake news. Historik a rusista Michal Řoutil erudovaně přednášel o situaci (nejen) křesťanských menšin na Blízkém východě.

Chtěla bych poděkovat všem kolegům a studentům, kteří pomohli s organizací celého dne, a vedení školy za podporu celé akce. Doufám, že přispěje k tomu, abychom se stávali vnímavými a citlivými lidmi, kteří se zajímají o svět kolem sebe, o jeho krásy, ale i těžkosti...


Postřehy ze zpětných vazeb studentů


1B8 (reakce na film s tématem dětské práce): Vážím si toho, co mám, a jsem ráda, že bydlím v ČR, je mi jich líto, ale nemůžu za to, že tam žijí. Nedovedu si představit, že bych musela pracovat od pěti let, vyvolalo to ve mně smutek.

1A8: Když jsem vešel do dětského domova, myslel jsem si, že se o děti nebudou starat, ale mile mě uspokojilo to, že se o ně starají tak dobře. Jsem rád.

1A8: Děti v dětském domově se mají dobře, ale pořád to není to, co máme my, přišlo mi to smutné. Jsem ráda za to, co mám.

2B8: Dnešní program se mi líbil, canisterapie byla velmi naučná a zábavná, lektorky milé a sympatické. Pan Klaun byl vtipný a fajn. Film byl sice trošku depresivní, ale dal se :-)

3B8: Z projektu mám celkově smíšené pocity, ale jeden pocit převládá, a to je pocit studu. Stydím se za to, že brečíme nad tím, jak si nemůžeme koupit nové oblečení nebo techniku. Zatímco na Ukrajině si sotva můžou dovolit jídlo. Zjistila jsem, že na tom v ČR nejsme tak špatně, jak jsem si myslela.

5B8: Přednáška o Lékařích bez hranic byla velice přínosná, dozvěděli jsme se mnoho nových informací. Konkrétně mě překvapilo, jak dlouhý je proces získávání pitné vody v Africe. Druhá přednáška o centru pro rodinu byla taky přínosná, jen by neuškodilo trochu víc času. Celkově bych celý den neziskových organizací zhodnotila kladně a už se těším na příští rok.

2A4: Líbily se mi ukázky pomůcek pro rozvoj smyslů a brýle simulující zrakové vady i to, že prezentace byla v podobě filmu.

7A8: Ve filmu jsme zjistili, že když si koupíme mobil, podporujeme válku v Kongu. Pro většinu to byla nová a šokující informace.

8B8: Program se mi líbil, problematika migrace i publicistiky mě zajímá. Slyšet objektivní odborné shrnutí je opravdu přínosné. Moc se mi líbil přednes pana Jocha a jeho orientace v tématu, super bylo, že se nebál diskuze.

8B8: Překvapila mě otevřenost pana novináře, předpokládala jsem jednostranný názor, byl velmi objektivní, čehož si cením.

nahled nahled nahled nahled nahled nahled nahled nahled nahled nahled nahled nahled nahled nahled nahled nahled nahled nahled nahled nahled
Použijte prosím moderní prohlížeč (např. Google Chrome, Mozilla Firefox nebo Microsoft Edge).