nahled

Další povedený koncert JFO!

JFO měla opět co nabídnout! Klasickou hudbu v podání největšího ostravského symfonického orchestru si přišli vyslechnout nejen studenti naší školy v doprovodu pedagogů Mgr. L. Červenkové a Mgr. M. Zelenkové, někteří i svých rodičů, ale také další posluchači, kteří v podvečer 10. března 2022 zaplnili téměř do posledního místa koncertní sál DKMO.

Jelikož se koncert uskutečnil v současné nelehké době a válkou decimovanou Ukrajinu podporuje nejen naše gymnázium, ale také samotná JFO, zazněla symbolicky v úvodu česká a následně ukrajinská státní hymna. Průvodního slova se poté ujala herečka a muzikantka Emma Smetana, která nás krátce provedla uváděnými skladbami. Pod taktovkou vynikajícího dirigenta Jana Kučery jsme vyslechli tóny oblíbeného díla Bedřicha Smetany, symfonických básní Vyšehrad, Vltava, Šárka a Blaník z cyklu Má vlast.

Atmosféra v sále byla po celou dobu koncertu naprosto úžasná a spokojené publikum odměnilo účinkující několikaminutovým potleskem.

Koncert očima našich studentů

Dostali jsme možnost se jít podívat na Janáčkovu filharmonii. Celý večer byl věnován Bedřichu Smetanovi a jeho čtyřem symfonickým básním: Vyšehrad, Vltava, Šárka a Blaník. Nejvíce se mi líbila Vltava, ale v každé skladbě jsem si našla něco a moc se mi to líbilo. Zklamalo mě ale průvodní slovo. Nedokážu vyjádřit, co mi konkrétně vadilo, ale obecně mi to dojem z koncertu trošku pokazilo. Naštěstí to atmosféra v sále, který byl zcela naplněn, vynahradila. Samotný dirigent byl zapálený a bylo vidět, že tím žije a hudba ho pohlcuje. Myslím si, že to je úžasná příležitost vnést do svého života trochu hudby, obětovat hodinku a půl času a příště se jít podívat. Nebudete litovat. - Tereza Kotalová, 6A8


Hudební vyznání – koncert Janáčkovy filharmonie Ostrava, kde zazněly symfonické básně z cyklu Má vlast, doprovázené slovem Emmy Smetana. Celkem zazněly čtyři skladby: Vyšehrad, Vltava, Šárka a Blaník.

Před začátkem koncertu nám bylo krátce nastíněno, co vlastně symfonické básně jsou. Myslím si, že to bylo pro každého hudebního lajka příjemné překvapení. Skladby bohužel nebyly hrány jako cyklus, při kterém by na sebe navazovaly. Místo toho mezi jednotlivými skladbami byly přestávky, při kterých byl vysvětlen námět symfonické básně. To je z mého pohledu velmi nešťastné, protože to trošku ponížilo celý hudební zážitek, který byl jinak naprosto perfektní.
- Jakub Trávníček, 7B8

nahled nahled
Použijte prosím moderní prohlížeč (např. Google Chrome, Mozilla Firefox nebo Microsoft Edge).