nahled

Chemická olympiáda - kategorie C, 2011-2012

Letošní rok se jako obvykle konala chemická olympiáda. V naší kategorii C se olympiády účastnil i Radek Klega z 1A4.

V průběhu ledna jsme obdrželi zadání studijní části chemické olympiády, poté jsme měli přibližně měsíc na vyřešení šesti teoretických úloh týkajících se vody v našem okolí (krasové jevy, hydráty...). Po vyhodnocení výsledků ze studijní části jsme všichni tři absolvovali test školního kola a zúčastnili jsme se i praktické části. V testu bylo pět úloh s podobným zaměřením jako v teoretické části (poznat podle indicií neznámý nerost, sestavit a vyčíslit rovnice, tvrdost vody, také jsme počítali úlohu na látkové množství se stavovou rovnicí).

Praktická část byla poměrně jednoduchá, obsahovala dvě úlohy. V první úloze jsme stanovovali obsah CaCO3 v technickém materiálu pomocí titrace. Druhou úlohu jsme považovali pro nás za zábavnější, týkala se určení neznámé soli na základě reakce iontů v různých činidlech (změna barvy, vznik sraženin). I přes dost velké obavy ze zvládnutí této olympiády jsme se nakonec i pobavili, a byla to pro nás dobrá zkušenost do budoucna.

Ve školním kole vyhrála Nikola Novotná se 141 body, na druhém místě skončil Radomír Klega s 129,5 body a třetí byla Martina Vápeníková se 125 body.

Už teď se těšíme na postup do okresního kola!

nahled nahled nahled nahled
Použijte prosím moderní prohlížeč (např. Google Chrome, Mozilla Firefox nebo Microsoft Edge).