ghrabuvka.cz
Articles in English Deutsche Artikel Artículos en español Articles en français Статьи по-русски Trang tiếng Việt

Chemická olympiáda - kategorie C, 2011-2012

 Nikola Novotná a Martina Vápeníková, 5A8,
22. 03. 2012

Letošní rok se jako obvykle konala chemická olympiáda. V naší kategorii C se olympiády účastnil i Radek Klega z 1A4.

V průběhu ledna jsme obdrželi zadání studijní části chemické olympiády, poté jsme měli přibližně měsíc na vyřešení šesti teoretických úloh týkajících se vody v našem okolí (krasové jevy, hydráty...). Po vyhodnocení výsledků ze studijní části jsme všichni tři absolvovali test školního kola a zúčastnili jsme se i praktické části. V testu bylo pět úloh s podobným zaměřením jako v teoretické části (poznat podle indicií neznámý nerost, sestavit a vyčíslit rovnice, tvrdost vody, také jsme počítali úlohu na látkové množství se stavovou rovnicí).

Praktická část byla poměrně jednoduchá, obsahovala dvě úlohy. V první úloze jsme stanovovali obsah CaCO3 v technickém materiálu pomocí titrace. Druhou úlohu jsme považovali pro nás za zábavnější, týkala se určení neznámé soli na základě reakce iontů v různých činidlech (změna barvy, vznik sraženin). I přes dost velké obavy ze zvládnutí této olympiády jsme se nakonec i pobavili, a byla to pro nás dobrá zkušenost do budoucna.

Ve školním kole vyhrála Nikola Novotná se 141 body, na druhém místě skončil Radomír Klega s 129,5 body a třetí byla Martina Vápeníková se 125 body.

Už teď se těšíme na postup do okresního kola!