Četba není úchylka a knížka sprosté slovo aneb Knihovnice vyhlašují boj proti nečtenářům

Není žádnou novinkou a nikoho dnes příliš nepřekvapí, jak teenageři nahlížejí na četbu knih. Počítačové hry a brouzdání na sociálních sítích, to je hitem dnešní doby. A toho, kdo přece jen sáhne po knížce a čte, častují jeho vrstevníci slovy: „Nejsi nemocný?“ „Ty jsi nějaký divný, ne?“ „To jste dostali povinně ve škole?“ A to se vyjadřuji samozřejmě ještě velmi slušně.

A proto STOP. Jako knihovnice naší školy jsme se rozhodly vyhlásit lítý boj proti podobným názorům. Celosvětový mír četbě se nám sice vybojovat asi nepodaří (za to bychom se bezesporu staly minimálně laureáty Nobelovy ceny), ale zabránit vyhynutí druhu Homo čtenář alespoň na naší škole by se nám podařit mohlo. A všechny „zbraně a taktiky“ v tomto boji proti mnohonásobné přesile nečtenářů jsou povoleny. Pryč jsou doby, kdy na knihy ve školní knihovně usedal jen prach a stránky z nich milovali a pochutnávali si na nich jen moli. Homo čtenář nebude nucen být v ilegalitě a číst jen tajně v hodině pod lavicí, aby jej při této podvratné činnosti nenachytali spolužáci a nevysmáli se mu.

Prvním strategickým krokem bylo doplnění „munice“ do naší knihovny. V červnu jsme se začaly ke čtenářské válce zodpovědně připravovat a nakoupily jsme knihy za 30 000 Kč. Nyní tedy můžeme na nečtoucí protivníky pálit Danem Brownem, S. Meyerovou, S. Kingem, J. Balabánem, M. Pilátovou, I. Klímou, J. Rowlingovou, J. R. R. Tolkienem a dalšími, neméně kvalitními „náboji“. Uzemnit vás, vyrazit vám dech a posléze položit vás na lopatky nám zaručeně pomohou naše nové horory, sci-fi, fantasy, upíří deníky, bestsellery, thrillery, knihy roku, historické romány, detektivky... Této záplavě „šrapnelů“ neunikne nikdo.

Takže pro všechny, kdo zatím strategicky čekají v zákopu a nesměle mapují terén, jsou dveře naší knihovny otevřeny a zásoba kvalitní četby je připravena k zásahu přímo do vašeho srdce.

A to vše je jen předehra našeho „bojového plánu“. Hlavní palební útok vypukne v prosinci. A neubrání se mu nikdo. Do boje totiž vytáhneme se zbraní nejtěžšího kalibru, a to s literární soutěží, která zasáhne jako „bomba“ celé gymnázium. Marně budete budovat nečtenářská doupata, nasazovat protičtenářské masky a vypisovat členství do nečtenářského odboje. Všechny tyto záškodnické aktivity jsou předem prohrané. Četba a kniha zvítězí.

A proto vás vyzýváme, jako oddané bojovnice ve službách literatury, abyste to zkusili jinak. Nebraňte se četbě a pojďte s námi soutěžit. ŽÁDNÁ POVINNÁ ČETBA, ŽÁDNÉ ZKOUŠENÍ OBSAHŮ DĚL NEBO LITERÁRNÍCH ŽÁNRŮ. Nic takového. A dovolíme si tvrdit, že snad i vtipná a zábavná forma. Četba a literatura může i bavit!!! Dejte nám příležitost nalákat vás k literatuře a pojďte do tohoto nultého ročníku soutěže s námi.

A o co tedy jde? Připravily jsme pro vás projekt s názvem:

Velká literární soutěž
  • Kdo se může zúčastnit? – všechny třídy gymnázia. Soutěží proti sobě celé třídy, ne jednotlivci, a to ve dvou kategoriích – 1. studenti nižšího gymnázia; 2. studenti vyššího gymnázia
  • Kdy to proběhne? – soutěžit se bude od prosince 2011 do dubna 2012, kdy mezi třemi nejlepšími třídami v každé kategorii proběhne velké finále
  • O co se hraje? – hodnocena budou první tři místa v každé kategorii – a to finančními částkami pro třídu ve výši: 1. místo 1000 Kč; 2. místo 500 Kč; 3. místo 300 Kč
  • V čem se bude soutěžit? – témata a formy budou zveřejňovány rozhlasem a na češtinářské nástěnce, kde budou také průběžné výsledky. Disciplíny budou různorodé, aby se zapojili studenti nejrůznějších talentů – kvízy, tajenky, poznávání úryvků z knih, výtvarné pojetí, interview, dramatizace, vlastní tvorba, parafráze děl a mnoho dalších
  • Proč se zúčastnit? - pobavíte se, seznámíte s novinkami v literatuře, porovnáte své síly s dalšími třídami a ještě můžete obohatit svůj třídní fond nemalou částkou
  • Jak se přihlásit? – zašlete mail s uvedením třídy, počtem studentů, jménem třídního a zvoleného kapitána na mailové adresy prof. Böhmové (bohmova@ghrabuvka.cz) nebo prof. Fialové (fialova@ghrabuvka.cz) . A to nejpozději do 15. listopadu 2011. Přehled přihlášených tříd bude taktéž na češtinářské nástěnce.

Neváhejte!!! Přihlaste se!!! Těšíme se na vaši účast, a hlavně na skvělé výkony, které v soutěži předvedete!!!

PS na závěr: Já jsem splnila svůj úkol, informovala vás o soutěži a teď se mohu konečně vrátit ke své rozečtené knize, neb odpoutat se od ní a přimět se k napsání tohoto článku mě stálo hodně přemlouvání.


Váš knihovnický tým – Michaela Böhmová a Miroslava Fialová


Použijte prosím moderní prohlížeč (např. Google Chrome, Mozilla Firefox nebo Microsoft Edge).