nahled

Celostátní přehlídka Středoškolské odborné činnosti 2008/2009

Ve dnech 10. - 14. 6. 2009 proběhla ve Dvoře Králové nad Labem celostátní přehlídka SOČ. V letošním roce měla mezi soutěžícími své zastoupení také naše škola, a to hned dvěma pracemi.

V oboru "Geologie, geografie" nás reprezentovali Viktor Stískala a Pavel Gavlík ze třídy 8A8, v oboru "Filosofie, politologie a ostatní humanitní a společenskovědní obory" soutěžil Jakub Adámek ze třídy 7A8.

Jak práce Viktora a Pavla (Geocaching, družicové navigační systémy v praxi), tak práce Jakuba (Vývoj českých pravicových stran v Ostravě ve 20. století) se v pelotonu soutěžících neztratily a obě soutěžící práce obsadily v celkovém pořadí shodné 8. místo.

Je potěšitelné, že se mezi našimi studenty najdou tací, kteří projevují zájem o odbornou činnost a kteří dokládají, že i v našich podmínkách se může zrodit kvalitní a s konkurencí srovnatelná odborná práce.

Všem třem soutěžícím gratulujeme a věříme, že času, který SOČ věnovali, nelitují a že zkušenosti nabyté v soutěžním klání budou moci zužitkovat i v dalším životě.

 

Více o celostátní přehlídce na http://soc.ssis.cz/

 

O víkendu 12. - 14. 6. jsem se zúčastnil 31. celostátní přehlídky SOČ (Středoškolské  odborné činnosti). Pro vstup na tuto přehlídku musel člověk zvítězit v předchozím krajském kole, takže do každé kategorie přímo postupovalo max. 14 prací - za každý kraj jedna, s tím že další práce mohly postoupit z tzv. licitace (tedy soutěže druhých míst). V mém oboru č. 17: Filozofie, politologie a ostatní společenské vědy bylo 16 prací a na celé národní přehlídce bylo okolo 300 soutěžících.

Na této akci bylo vidět, že jde o prestižní podnik. Pro nás soutěžící bylo vše skvěle připraveno a zorganizováno. Od člověka se zde „pouze“ žádalo, aby představil svou odbornou práci a tu obhájil před odbornou porotou. Ale samotná soutěž vlastně ani není to nejdůležitější. Hodnota národního kola SOČ je spíše v potkávání těch lidí, kteří věnovali svůj volný čas nějaké odborné práci, kteří dělali něco nad rámec běžného studia. A to se i projevilo. V národním kole byla neuvěřitelná intelektuální atmosféra, bylo vlastně jedno s kým se bavíte, jestli s fyzikem, chemikem nebo třeba historikem, s každým se dalo zasvěceně debatovat o jakémkoli tématu, každý měl obrovský všeobecný přehled. Co mi také ještě bralo dech, byly jazykové schopnosti účastníků. Většina lidí, s kterými jsem se tam potkal, mluvila cizími jazyky na takové úrovni, že byli schopni si překládat z daných jazyků i odbornou literaturu.

Já se nakonec se svojí  prací Vývoj českých pravicových stran v Ostravě ve 20. století umístil na 8. místě, tedy přesně v půlce. Ale nemohu říct, že bych snad byl zklamaný, naopak jsem strašně rád, že jsem se dostal až do národního kola. Je s tím sice spousta práce a člověk tomu obětuje hodně času, ale všechny ty zkušenosti a zážitky, které člověk díky SOČ získá, za to stojí. A proto všem upřímně doporučuji, aby to také zkusili, aby se pokusili něco vymyslet a napsat a třeba se i probojovat až do národního kola, je to totiž zážitek, který je k nezaplacení.

Jakub Adámek

 

Ve dnech 12. - 14. 6. jsem se zúčastnil celostátního kola Středoškolské odborné činnosti. Spoluator Viktor Stískala se nemohl akce zúčastnit, tudíž jsem musel prezentovat sám. Přehlídku pořádala Střední škola informatiky a služeb ve Dvoře Králové nad Labem. Škola zvládla organizaci bravurně. Ubytování, stravování, zařízení učeben - to vše bylo v rámci možností připraveno výborně.

Na prezentacích prací, ale i na celkové atmosféře přehlídky bylo znát, že se jedná o sraz lidí, kteří se o svůj obor zajímají více než je rozsah školních osnov. Ostatně i porota celostátního kolo se skládala ze zástupců vysokých škol, Akademie věd či úspěšných soukromých firem. Se svou prací Geocaching, družicové navigační systémy v praxi jsem se umístil na osmém místě, což nepovažuji za výrazný neúspěch, získané zkušenosti určitě vyváží čas strávený přípravou práce a prezentace. Na závěr několik rad pro případné budoucí účastníky SOČ: Dejte si záležet na výběru tématu vaší práce. Práce, které jsou jen kompilací známých faktů pravděpodobně nezaujmou tolik jako ty, které obsahují autorovy analýzy, ankety či práce v terénu. Další důležitou věcí je prezentace. Naučený nebo nevýrazný projev publikum pravděpodobně nezaujme. To samé platí pro slidy které mají 10 a více řádků textu a neobsahují skoro žádné obrázky.


Přeji tedy hodně úspěchů ve Středoškolské odborné činnosti a podobných soutěžích.

Pavel Gavlík
nahled
Použijte prosím moderní prohlížeč (např. Google Chrome, Mozilla Firefox nebo Microsoft Edge).