nahled

Bezruči, studenti literárních seminářů a absurdnost absurdního

V pátek 17. října se studenti literárních seminářů stali aktéry workshopu s názvem Absurdní divadlo. Tuto akci pro naše maturanty připravili členové Divadla Petra Bezruče, konkrétně režisér a umělecký šéf činohry Štěpán Pácl, kterého jsme doslova hodili do vody a nutili plavat. Nejen že se workshop uskutečnil v pátek v 7:50, což je pro umělce čas hlubokého spánku, navíc jsme mu třídu obsadili do posledního místečka asi 50 studenty. Původní představa komorního workshopu s 15 zájemci tedy vzala za své dřív, než workshop začal.

Štěpán Pácl však profesionalitu nezapřel. Kultivovaným projevem, profesionálním vystupováním a zajímavou náplní programu dokázal studenty vyburcovat z ranního dřímání, přiměl je přemýšlet nad hrou v dánštině, seznámil je s textem S. Becketta Čekání na Godota a předvedl různá pojetí jeho jevištní úpravy. Nakonec studenti sami secvičili a předvedli dialogy Vladimira a Estragona, za něž sklidili potlesk početného publika.

A závěr workshopu? Přestože na začátku zazněla otázka na smysl absurdity, na níž řada studentů odpověděla, že absurdní znamená nesmyslný, v závěrečném dialogu se Š. Páclem na konci semináře většina účastníků shodně tvrdila, že jistý smysl v onom absurdním nesmyslu je. Smysluplný, ač plný absurdity, byl i celý workshop, za jehož uskutečnění Divadlu Petra Bezruče děkujeme.

nahled nahled nahled nahled nahled
Použijte prosím moderní prohlížeč (např. Google Chrome, Mozilla Firefox nebo Microsoft Edge).