Beseda s politickými vězni

Dne 22. 11. 2007 se uskutečnila v hale gymnázia beseda s politickými vězni z období komunismu. Akce byla uspořádána k výročí 17. listopadu a naše škola se tak zapojila do projektu Příběhy bezpráví, organizovaného společností Člověk v tísni. Studenti mohli dvě hodiny poslouchat velmi dramatické životní osudy pana Leo Žídka, předsedy Konfederace politických vězňů v Ostravě, a P. Stanislava Lekavého, kněze z poutního místa Maria Hilf u Zlatých Hor na Jesenicku.

Pan Žídek byl odsouzen v 50. letech na 7 let za to, že se chtěl ilegálně překročit hranice a jít studovat do zahraničí. V Československu mu bylo krátce před maturitou sděleno, že přes vynikající studijní výsledky nebude pro "nevhodné politické názory" připuštěn k maturitě. Během věznění strávil několik let v uranových dolech na Jáchymovsku.

P. Lekavý byl odsouzen na 2 roky ještě jako mladistvý, když si ve škole se spolužáky půjčili protikomunistický leták. Prošel vyšetřovací vazbou v Uherském Hradišti, kde zažil brutální vyšetřování spoluvězňů. Sám také málem zemřel na otravu krve, kterou dostal do rukou od rezavých pout. Dále byl vězněn v Plzni na Borech a také v lágrech na Jáchymovsku.

Po samotném vyprávění probíhala asi dvacetiminutová diskuze, během níž studenti položili řadu zajímavých otázek a bylo vidět, že je tématika opravdu zaujala. Besedy se průběžně účastnilo asi 100 studentů a moderoval ji V. Vlček. Pro zájemce jsou ve školní knihovně k dispozici 2 nová DVD s dokumenty o problematice komunistických zločinů 50. let v Československu.

Použijte prosím moderní prohlížeč (např. Google Chrome, Mozilla Firefox nebo Microsoft Edge).