nahled

Beseda o HIV a AIDS

Ve čtvrtek 11. 12. měli studenti 5B8 a 1A4 v rámci výchovy ke zdraví možnost besedovat o zákeřném viru HIV a nemoci AIDS se studenty Lékařské fakulty Ostravské univerzity Michalem Dombrovským a Šárkou Masnicovou, kteří jsou v Mezinárodní federaci asociací studentů medicíny IFMSA. Nepřišli sami, přivedli i hosty, kteří s nimi spolupracují – Radka a Alici. Asi největší ticho nastalo,když nám Radek oznámil, že je HIV pozitivní, dokonce již 18 let. Vše začalo krátkým testem,kde žáci vybrali, zda souhlasí nebo ne s tvrzeními o viru HIV a nemoci AIDS. Po testu se třída rozdělila na 2 poloviny a s každou skupinou byly probrány všechny otázky, včetně zapojení zkušeností ze života pana Radka a jeho ženy.

Mohli jsme se zeptat na cokoliv, co nás zajímalo. Nebylo toho málo, ale na vše jsme dostali odpověď. Možná i vás zajímá, kde se pan Radek nakazil, jaký vede život, jak na něj reaguje okolí. Radek se nakazil, jako většina HIV nakažených osob, při nechráněném sexu. Na jeho chorobu se přišlo náhodou asi rok po nákaze, protože měl zdravotní komplikace a udělali mu vyšetření krve. Začal užívat zhruba 60 léků denně, zhubl na 45 kilo, poškodil si játra, přišel o řadu přátel, během života si vyslechl spoustu urážek a ještě stále se potkává s lidmi, kteří si myslí, že se mohou nakazit, když mu podají ruku či budou po něm jíst stejným příborem v restauraci. Během života potkal Alici, která se mu stala oporou v dobrém i zlém, oba pracují a ve svém volnu se snaží o osvětu mezi lidmi. Vývoj hodně pokročil, Radek bere mnohem méně léků, je však hodně unavený, má trávicí potíže, poškozené klouby, mnohem déle se vyrovnává s každou nemocí, jeho imunitní systém se oslabuje a Radek i Alice se bojí toho, kdy přijde ta chvíle, že selže úplně.

Žít s virem HIV 18 let je rarita, většina nakažených zemře do 10 let. Nakažených stále přibývá, v Moravskoslezském kraji je jich více než 150, o kterých se ví, nejmladšímu je 15 let. Přitom prevence je tak jednoduchá – používat kondom. V rámci besedy se i žáci naučili, jak správně kondom odbalit a jak jej nasadit, po prvotním ostychu jim to šlo vcelku dobře. A nakonec znovu testík, ten stejný co na začátku, jen šlo vše mnohem rychleji, protože už nikdo nepochyboval např. o tom, že člověk s HIV může vykonávat veškerá zaměstnání, ženě s HIV se může narodit zdravé dítě nebo že i dva lidé, kteří jsou HIV nakažení, musí také při sexu kondom použít.

nahled nahled nahled
Použijte prosím moderní prohlížeč (např. Google Chrome, Mozilla Firefox nebo Microsoft Edge).