Akademie

K vyvrcholení oslav 50. výročí založení školy patřila bezesporu absolventská akademie, která se konala 15. května v KD Ostravě-Zábřehu.

Přípravy na tuto akademii začaly již v loňském školním roce, kdy se vzpomínalo na jména bývalých absolventů, dříve známých z veřejných vystoupeních pořádaných naší školou (akademie, koncerty, recitace). Hledaly se kontakty, adresy, telefonická spojení, mnohdy i mimo republiku. A tak z množství 20 oslovených přijalo pozvání účinkovat na akademii 10 absolventů. Velmi příjemné pak bylo osobní setkání, kdy se vzpomínalo na léta strávená ve školních lavicích a zároveň se tvořil repertoár na chystaná vystoupení.Téměř všichni absolventi měli vlastní představu, s jakým vystoupením se budou prezentovat, aby co nejlépe dokázali oslovit svůj generační ročník. Z toho také vycházel kompoziční záměr celé akademie.

Kromě pěveckých vystoupení různorodého žánru v sólovém i sborovém provedení nechyběla ani vystoupení instrumentální, taneční či dramatická. Objevovala se zde čísla nejen bývalých, ale také současných studentů, ti již účinkovali na školní akademii, která se konala o den dříve v pátek 14. 5.

Program byl velice bohatý. Do světa muzikálových melodií nás uvedla R.Coufalová-Vidláková. Za klavírního doprovodu zazpívala píseň Kabaret ze stejnojmenného muzikálu J.Kandera a píseň Memory z muzikálu Cats L.Webera. Již od prvních tónů byla zcela zřejmá profesionální úroveň tohoto vystoupení, neboť absolventka má v současné době stálé angažmá v Městském divadle v Brně, kde účinkuje v hlavních rolích známých muzikálů jako West side story, Kabaret, Kolčava aj.

Z tohoto žánru ještě zazněla Letní ukolébavka G.Gershwina v podání absolventek M. Radové a Z. Šafránkové.

Po delší době se k nám zase vrátil Marcel Víta alias Božský Marcello. Svojí nespoutanou pěveckou ohnivostí v písních italské skupiny Ricci e Poweri rozpumpoval srdce nejedné z dřívějších, ale i současných fanynek.

Pop, rock, jazz-to jsou hudební žánry blízké L. Uričkové, absolventce, která se stala populární nejen v době svých studií, ale v současnosti hlavně díky televiznímu pořadu Česko hledá SuperStar. V této soutěži se umístila mezi prvními čtyřiceti soutěžícími. A tak ještě s čerstvým pěveckým nasazením strhla pozornost posluchačů písněmi Every breathe you take a Black velvet.

Na své si mohli přijít i příznivci klasického hudebního žánru. Velice sugestivně vyznělo melodrama Měsíční fáze autora hudby i slova a zároveň klavírního interpreta L. Petřvalského za recitace veršů v podání V. Velčovského.

Jak získat chlapce na svou stranu bylo vtipným námětem lidového tance s vlastní choreografií tří našich absolventů rozdílných ročníků K. Pavlíkové, R. Pavlasové a J. Vrchovského, kteří již několik let pravidelně vystupují s folklórním tanečním souborem Hlubina.

K milým překvapením patřilo pěvecké vystoupení pana ředitele J.Svrčiny s vlastní folkovou písní Pobuď dýl za kytarového doprovodu svého i svých kolegů – profesorů M. Kotka a R. Kuldana.

K zpestření programu akademie přispěla profesionální taneční čísla současných studentů v duchu nejen klasických, ale i latinsko-amerických rytmů v podání studentek L. Chovančíkové, M. Gatěkové a D. Scheuerové a jejich partnerů, stejně tak scénický tanec Dirigent děvčat z tanečního klubu Elko a country pod vedením prof. D. Radkové. Žhavé španělské taneční rytmy předvedli studenti pod vedením prof. E. Kopečkové.

Dramatizace díla V.Körnera Údolí včel, které se svými studenty nastudoval prof. V.Vlček, tak připomněla herecké umění již zesnulého našeho absolventa P. Čepka.

Že se na klasické nástroje nemusí hrát jen klasický repertoár, dokázali členové violoncellového tria Hyperion - studenti J. Kaňka, O. Tyleček, T. Majliš. Zcela strhujícím způsobem tak oslovili publikum v apokalyptickém rytmu.

Jestliže se na začátku programu akademie představil školní pěvecký sbor pod vedením prof. M. Vašíčkové, závěr patřil pěvecko-instrumentálnímu souboru studentů sexty a septimy, kteří se za všechny účinkující rozloučili písní Hruška skupiny Čechomor.

Poděkování patří všem účinkujícím, moderátorům, technikům, organizátorům, neboť ti všichni dokázali na chvíli zapomenout na pracovní, rodinné a jiné povinnosti a svým programem tak přispěli v rámci oslav školy k příjemně prožitému sobotnímu odpoledni.

Použijte prosím moderní prohlížeč (např. Google Chrome, Mozilla Firefox nebo Microsoft Edge).