nahled

A zase ta chemie

V březnu absolvovaly Sára Mostýnová, 5B8, a Aneta Potomská, 2A4, školní kolo chemické olympiády kategorie C. Obě statečně bojovaly s učivem, které pro ně zatím bylo zcela cizí, bohužel se do krajského kola neprobojovaly.

V úterý 12. března se vybraní studenti ze septim a 3A4 zúčastnili s prof. Zahutovou na VŠB-TU speciální exkurze pro zájemce o přírodovědné předměty. V úvodu jsme vyslechli informace o geologickém pavilónu a fakultě HgF na VŠB, potom jsme navštívili laboratoř s unikátním přístrojem BIOLOG na zjišťování virů a baktérií. Poté se studenti rozdělili na 3 skupiny a každá postupně navštívila tři pracoviště – odpadové hospodářství s praktickými ukázkami flokulace a třídění, laboratoř, kde si zkusili práci s automatickou pipetou a byretou v rámci titrací a práci spektroskopického určení koncentrace látek, na biologickém pracovišti entomologickém se pak pustili do značkování cvrčka domácího a další, už neživé cvrčky, ukládali do preparační polohy. Dokonce si jej studenti mohli odnést domů. Na závěr jsme navštívili laboratoř se spektrofotometrem. Akce se setkala s velkým nadšením a věříme, že přispěla i k rozhodování o budoucím studiu.

A náš chemik Patrik Kula se zúčastnil semináře pro postup do mezinárodního kola chemické olympiády kategorie A. Tam si vedl velmi úspěšně, postoupil ještě o jedno místo vpřed, ale do reprezentace se nedostal.

3. 4. 2019 se oba chemické semináře maturitních ročníků s prof. Zahutovou a Sládkovou zúčastnily výborné exkurze do laboratoří Aeskulabu. Kromě prohlídky laboratorních prostor a ukázek stanovení vzorků jsme také absolvovali skvělou přednášku MUDr. Iva Vyvlečky o parazitech.

V tuto chvíli čekáme na pozvánku do krajského kola chemické olympiády kategorie B, kde ve školním kole soutěžili Patrik Kula, 7B8, Veronika Masná, 7A8, a Terezie Martinková, 3A4. Všichni splnili podmínky školního kola, budeme držet palce v dalším klání.

nahled nahled nahled nahled nahled nahled nahled nahled nahled
Použijte prosím moderní prohlížeč (např. Google Chrome, Mozilla Firefox nebo Microsoft Edge).