nahled

68. výročí osvobození Ostravy

Začátkem dubna jsme dostali pozvání z Krajského vojenského velitelství na setkání v Komenského sadech při oslavách výročí osvobození Ostravy. Oslovila jsem studenty 6A8, o kterých vím, že jsou vynikajícími historiky, znalci a obdivovateli vojenských tradic, jestli mají o tuto akci zájem. Bylo to nesmírně zajímavé, viděli jsem hodně veteránů západního i východního odboje, představitele města, kraje a zahraniční delegace z Polska a Ruska. Své dojmy studenti zachytili v níže uvedeném článku a věřím, že účast na vzpomínkové akci byla silným zážitkem.

Dagmar Štensová


Dne 30. dubna jsme se zúčastnili pietní akce k 68. výročí osvobození Ostravy Rudou armádou a příslušníky 1. československého sboru. Osvobození našeho města bylo vyvrcholením Ostravské operace, největší bitvy na našem území.

Pietní akt probíhal v Komenského sadech. Za účelem uctění památky padlých se sešly významné osobnosti z řad politiků, vojáků i přímých účastníků bojů. Například byli přítomni dva držitelé Řádu Bílého lva brig. generálové Alexandr Beer a Mikuláš Končický, dcera bývalého československého prezidenta pana Ludvíka Svobody paní Zoe Klusáková – Svobodová, dále velvyslanec Ruské federace Sergej B. Kiselev, senátor Leopold Sulovský, primátor Ostravy Petr Kajnar a mnoho dalších osobností. V rámci akce někteří pronesli svou řeč a potom jednotlivé delegace položily květiny a věnce k památníku. Hrála kapela Hradní stráže a v průběhu slavnostního shromáždění byla rozdána vojenská vyznamenání veteránům a vojákům. Mohli jsme se podívat na soudobou vojenskou techniku.

Myslíme, že akce byla velkým přínosem a rádi bychom se jí zúčastnili i příští rok.

Tomáš Kocourek a Pavel Rojko, 6A8nahled nahled nahled nahled nahled nahled
Použijte prosím moderní prohlížeč (např. Google Chrome, Mozilla Firefox nebo Microsoft Edge).