ghrabuvka.cz
Articles in English Deutsche Artikel Artículos en español Articles en français Статьи по-русски Trang tiếng Việt

5. ročník „Hajdy do registru“

 Mgr. Erika Kopečková,
21. 06. 2018

„Hajdy do registru“ je název akce, která se na naší škole každoročně organizuje pro studenty septim a 3. ročníku. Letos už popáté se žáci mohli prostřednictvím paní Naděždy Kalužové a Moniky Pauliškové z Krevního centra FNO dozvědět, kdy a za jakých podmínek je možné stát se dárcem krve či kostní dřeně, ale také jak krevní centrum a registr kostní dřeně fungují a jak významnou roli hrají tyto instituce v našich životech.

Letošní ročník však přinesl ještě jedno překvapení. Byl jím pan Petr Filipec. Není ani zdravotník, ani zaměstnanec centra či registru, přesto byl tím nejpovolanějším, kdo o tématu mohl hovořit.

Sám úspěšně prošel transplantací kostní dřeně a tato zkušenost jej přivedla k zorganizování vlastní kampaně „Dobrák od kosti“. Kvůli osvětě leukémie a propagaci dárcovství kostní dřeně podnikli s kamarádem na koloběžkách téměř 1200 km dlouhou jízdu napříč Českou i Slovenskou republikou. A právě o svou vlastní zkušenost s nemocí a o své zážitky z cesty se s našimi studenty podělil a dokázal strhnout všechny posluchače.

Všem přednášejícím děkujeme za poutavé a poučné vyprávění a těšíme se na další výpravu do krevního centra.