nahled

5. ročník „Hajdy do registru“

„Hajdy do registru“ je název akce, která se na naší škole každoročně organizuje pro studenty septim a 3. ročníku. Letos už popáté se žáci mohli prostřednictvím paní Naděždy Kalužové a Moniky Pauliškové z Krevního centra FNO dozvědět, kdy a za jakých podmínek je možné stát se dárcem krve či kostní dřeně, ale také jak krevní centrum a registr kostní dřeně fungují a jak významnou roli hrají tyto instituce v našich životech.

Letošní ročník však přinesl ještě jedno překvapení. Byl jím pan Petr Filipec. Není ani zdravotník, ani zaměstnanec centra či registru, přesto byl tím nejpovolanějším, kdo o tématu mohl hovořit.

Sám úspěšně prošel transplantací kostní dřeně a tato zkušenost jej přivedla k zorganizování vlastní kampaně „Dobrák od kosti“. Kvůli osvětě leukémie a propagaci dárcovství kostní dřeně podnikli s kamarádem na koloběžkách téměř 1200 km dlouhou jízdu napříč Českou i Slovenskou republikou. A právě o svou vlastní zkušenost s nemocí a o své zážitky z cesty se s našimi studenty podělil a dokázal strhnout všechny posluchače.

Všem přednášejícím děkujeme za poutavé a poučné vyprávění a těšíme se na další výpravu do krevního centra.

nahled nahled nahled nahled nahled nahled
Použijte prosím moderní prohlížeč (např. Google Chrome, Mozilla Firefox nebo Microsoft Edge).