nahled

4. ročník florbalového pololetního turnaje

Ve čtvrtek 26. 1. se na našem gymnáziu uskutečnil již 4. ročník florbalového pololetního turnaje o putovní pohár. Týmy byly po vzoru velkých sportovních akcí ještě před losem rozděleny do výkonnostních košů tak, aby se největší favorité nemohli potkat už v základních skupinách.

Turnaje se zúčastnilo všech 12 tříd vyššího gymnázia, které se spolu utkaly ve čtyřech skupinách, kdy z každé postupovaly dva nejlepší celky do následného play off. Celou akci hned od rána doprovázela zaplněná tělocvična bouřlivou atmosférou, již vytvářeli fandící studenti i nejeden profesor. První zápasy nepřinesly žádné velké překvapení, všichni favorité postupovali bez větších problémů, za zmínku stojí jen výhra kvinty B nad favorizovanou 2A4, která se tak musela smířit jen se druhým místem ve skupině.

Tři ze čtyř čtvrtfinálových duelů přinesly jasný a očekávaný výsledek. 4A4 nedala šanci 5A8, 6A8 si poradila s 2A4 a 5B8 proměnila své utkání proti 8B8 v exhibici. Jediným zápasem, který svým průběhem vybočoval, bylo čtvrtfinále 8A8 vs. 7A8. Podle papírových předpokladů měla být oktáva A mírným favoritem, hned na začátku však septima v čele s tahounem Martinem Děčkem ukázala, že nechce, aby pro ni bylo čtvrtfinále cílovou stanicí, a již brzy se ujala vedení 2:0. 8A8 se však vzepjala a třemi góly otočila toto utkání. V závěrečném tlaku už legendární gólman Pavel Mandrla za svá záda nepustil jedinou střelu, a oktáva tak mohla slavit vybojovaný postup do semifinále.

V tom se utkala s mužstvem 4A4, jež svou sílu demonstrovalo už v předchozích dvou ročnících turnaje, které ovládlo. V tomto poklidném zápase si 4A4 pohlídala postup a po výsledku 5:2 se těšila na finále. Jejich soupeř vzešel z duelu 6A8 vs. 5B8, kde tým sexty obsazený závodními florbalisty nedal svému protivníkovi šanci a zvítězil 6:1.

Vše se tedy schylovalo k velkému finále. Ještě před ním se však uskutečnil zápas o třetí místo, ve kterém se měla ambiciózní kvinta B pokusit překazit plány oktávě A, jež toužila po bronzových medailích, které by byly jejím nejlepším umístěním na turnaji. 5B8 se od začátku prezentovala aktivní hrou a zaslouženě se po místy až drtivém tlaku dostala do vedení, což nenechalo chladnými ani fanoušky, kteří svou třídu hnali za vítězstvím. V závěru se oktávě přece jen podařilo snížit, a bylo zaděláno na drama. 8A8 vrhla všechny své síly do útoku, kvinta se však zkušeně bránila, a dokonce přidala další dva góly, čímž utnula šance oktávy na vyrovnání. 5B8 tedy zakončila svou úspěšnou premiéru na turnaji bronzovými medailemi, oktáva skončila potřetí za sebou na čtvrtém místě a dokonala tak svůj „bramborový“ hattrick.

Potom už tedy přišlo na řadu finále. Atmosféra v tělocvičně gradovala a všichni s napětím očekávali, jak to všechno dopadne. Proti sobě se postavily třídy 4A4, vedena hlavní florbalovou ikonou naší školy Vášou Jurdzinem, a 6A8, jež svými nekompromisními výsledky naznačovala, že bude chtít překazit útok 4A4 na zlatý hattrick. Do zápasu vstoupila aktivněji sexta, jež si díky rychlému pohybu vypracovávala více šancí a brzo se ujala vedení 2:0. Potom kluci z 4A4 zabrali a odměnou jim bylo snížení na 1:2. Od tohoto okamžiku se obraz zápasu začal otáčet a najednou to byla 4A4, která měla více ze hry. Za chvíli to už bylo 2:2 a tlak 4A4 neustával, naopak vyústil ve vedoucí gól na 3:2. Už to vypadalo, že si 4A4 dojde pro vítězství, to by však nesměl Hynek Žmolík po sebevědomém průniku a následném natlačení před Halamíčkovu branku vyrovnat. Utkání šlo tedy do prodloužení a čekalo se na zlatý gól. Oba týmy, vědomy si důležitosti okamžiku, začaly velmi opatrně, po minutě hry však dostal více prostoru na pravém křídle hráč ze 4. A Vítek Valenta a nejkrásnější střelou dne vymetl pavučinky ze vzdálenější šibenice Zerzoňovy svatyně. Po tomto gólu tak započaly oslavy triumfu 4A4, okořeněné ziskem zlatého hattricku.

Celý tento skvělý den plný napínavých zápasů a skvělé atmosféry zakončilo slavnostní vyhlášení výsledků, ve kterém bylo poděkováno všem, kteří se zapojili do turnaje jako hráči i organizátoři. Poprvé byl letos oceněn i nejlepší střelec turnaje, kterým se stal Váša Jurdzin (4A4), a nejlepší gólman turnaje, jímž byl Štěpán Zerzoň (6A8). Poté už byl předán vítěznému týmu Putovní pohár, o kterém již nyní víme, že v příštím ročníku změní po třech letech majitele. Kdo jím bude, se dozvíme příští rok v pololetí, kdy se opět uskuteční tento fantastický turnaj!

nahled nahled nahled nahled nahled nahled nahled nahled
Použijte prosím moderní prohlížeč (např. Google Chrome, Mozilla Firefox nebo Microsoft Edge).