ghrabuvka.cz
Articles in English Deutsche Artikel Artículos en español Articles en français Статьи по-русски Trang tiếng Việt

4. ročník florbalového pololetního turnaje

26. 01. 2017
 Tony Skřipčák, 8A8,
06. 02. 2017

Ve čtvrtek 26. 1. se na našem gymnáziu uskutečnil již 4. ročník florbalového pololetního turnaje o putovní pohár. Týmy byly po vzoru velkých sportovních akcí ještě před losem rozděleny do výkonnostních košů tak, aby se největší favorité nemohli potkat už v základních skupinách.

Turnaje se zúčastnilo všech 12 tříd vyššího gymnázia, které se spolu utkaly ve čtyřech skupinách, kdy z každé postupovaly dva nejlepší celky do následného play off. Celou akci hned od rána doprovázela zaplněná tělocvična bouřlivou atmosférou, již vytvářeli fandící studenti i nejeden profesor. První zápasy nepřinesly žádné velké překvapení, všichni favorité postupovali bez větších problémů, za zmínku stojí jen výhra kvinty B nad favorizovanou 2A4, která se tak musela smířit jen se druhým místem ve skupině.

Tři ze čtyř čtvrtfinálových duelů přinesly jasný a očekávaný výsledek. 4A4 nedala šanci 5A8, 6A8 si poradila s 2A4 a 5B8 proměnila své utkání proti 8B8 v exhibici. Jediným zápasem, který svým průběhem vybočoval, bylo čtvrtfinále 8A8 vs. 7A8. Podle papírových předpokladů měla být oktáva A mírným favoritem, hned na začátku však septima v čele s tahounem Martinem Děčkem ukázala, že nechce, aby pro ni bylo čtvrtfinále cílovou stanicí, a již brzy se ujala vedení 2:0. 8A8 se však vzepjala a třemi góly otočila toto utkání. V závěrečném tlaku už legendární gólman Pavel Mandrla za svá záda nepustil jedinou střelu, a oktáva tak mohla slavit vybojovaný postup do semifinále.

V tom se utkala s mužstvem 4A4, jež svou sílu demonstrovalo už v předchozích dvou ročnících turnaje, které ovládlo. V tomto poklidném zápase si 4A4 pohlídala postup a po výsledku 5:2 se těšila na finále. Jejich soupeř vzešel z duelu 6A8 vs. 5B8, kde tým sexty obsazený závodními florbalisty nedal svému protivníkovi šanci a zvítězil 6:1.

Vše se tedy schylovalo k velkému finále. Ještě před ním se však uskutečnil zápas o třetí místo, ve kterém se měla ambiciózní kvinta B pokusit překazit plány oktávě A, jež toužila po bronzových medailích, které by byly jejím nejlepším umístěním na turnaji. 5B8 se od začátku prezentovala aktivní hrou a zaslouženě se po místy až drtivém tlaku dostala do vedení, což nenechalo chladnými ani fanoušky, kteří svou třídu hnali za vítězstvím. V závěru se oktávě přece jen podařilo snížit, a bylo zaděláno na drama. 8A8 vrhla všechny své síly do útoku, kvinta se však zkušeně bránila, a dokonce přidala další dva góly, čímž utnula šance oktávy na vyrovnání. 5B8 tedy zakončila svou úspěšnou premiéru na turnaji bronzovými medailemi, oktáva skončila potřetí za sebou na čtvrtém místě a dokonala tak svůj „bramborový“ hattrick.

Potom už tedy přišlo na řadu finále. Atmosféra v tělocvičně gradovala a všichni s napětím očekávali, jak to všechno dopadne. Proti sobě se postavily třídy 4A4, vedena hlavní florbalovou ikonou naší školy Vášou Jurdzinem, a 6A8, jež svými nekompromisními výsledky naznačovala, že bude chtít překazit útok 4A4 na zlatý hattrick. Do zápasu vstoupila aktivněji sexta, jež si díky rychlému pohybu vypracovávala více šancí a brzo se ujala vedení 2:0. Potom kluci z 4A4 zabrali a odměnou jim bylo snížení na 1:2. Od tohoto okamžiku se obraz zápasu začal otáčet a najednou to byla 4A4, která měla více ze hry. Za chvíli to už bylo 2:2 a tlak 4A4 neustával, naopak vyústil ve vedoucí gól na 3:2. Už to vypadalo, že si 4A4 dojde pro vítězství, to by však nesměl Hynek Žmolík po sebevědomém průniku a následném natlačení před Halamíčkovu branku vyrovnat. Utkání šlo tedy do prodloužení a čekalo se na zlatý gól. Oba týmy, vědomy si důležitosti okamžiku, začaly velmi opatrně, po minutě hry však dostal více prostoru na pravém křídle hráč ze 4. A Vítek Valenta a nejkrásnější střelou dne vymetl pavučinky ze vzdálenější šibenice Zerzoňovy svatyně. Po tomto gólu tak započaly oslavy triumfu 4A4, okořeněné ziskem zlatého hattricku.

Celý tento skvělý den plný napínavých zápasů a skvělé atmosféry zakončilo slavnostní vyhlášení výsledků, ve kterém bylo poděkováno všem, kteří se zapojili do turnaje jako hráči i organizátoři. Poprvé byl letos oceněn i nejlepší střelec turnaje, kterým se stal Váša Jurdzin (4A4), a nejlepší gólman turnaje, jímž byl Štěpán Zerzoň (6A8). Poté už byl předán vítěznému týmu Putovní pohár, o kterém již nyní víme, že v příštím ročníku změní po třech letech majitele. Kdo jím bude, se dozvíme příští rok v pololetí, kdy se opět uskuteční tento fantastický turnaj!