nahled

30. výročí rozpadu České a Slovenské federativní republiky

S blížícím se koncem kalendářního roku si připomínáme 30. výročí rozpadu ČSFR a následně vznik samostatné České republiky.

U knihovny jsme vytvořili nástěnku k výše uvedenému výročí. Tedy vlastně ji svými pracemi vytvořili sami studenti, a to napříč téměř všemi ročníky. Moc jim za jejich aktivitu a práce děkujeme. Určitě by je potěšilo a nás samozřejmě taky, kdybyste se u nástěnky na chvíli zastavili a sami zhodnotili, jak se jim jejich práce vydařily.

Po sametové revoluci 17. listopadu 1989 se ještě před vytvořením demokracie musela naše republika vyrovnat s minulostí. Mimo jiné i napravit vztahy Čechů a Slováků. V září 1990 byl změněn oficiální název Československé socialistické republiky na Československou federativní republiku. Následovalo období sporů mezi českými a slovenskými politiky o název společného státu, neboť tento jim nevyhovoval. Název republiky byl proto přejmenován a vznikla Česká a Slovenská federativní republika, ČSFR.

Spíše neochotou politiků spolupracovat než požadavkem národa došlo 31. 12. 1992 k rozpadu České a Slovenské federativní republiky a vytvoření dvou nových samostatných zemí: České republiky s hlavním městem Praha a Slovenské republiky s hlavním městem Bratislava. Prezidentem České republiky byl zvolen Václav Havel (byl jím do r. 2003) a Slovenské republiky Michal Kováč.

Na obrázcích můžete také vidět brněnskou vilu Tugendhat, která má své místo v historii rozpadu ČSFR. Před pětadvaceti lety v ní Václav Klaus a Vladimír Mečiar, předsedové vlád obou zemí, oznámili konec státu.

„Československo bylo životodárným orgánem, který poskytl Slovákům vynikající základnu v tom, aby se emancipovali. Tato idea se však po revoluci vyčerpala,“ myslí si Uhde, jenž zároveň připomněl, jak rychle se oba státy s rozdělením vypořádaly. „Fakticky jsme byli za dva roky hotovi. To jen dokládá, jak hluboká krize mezi námi byla.“ Na rozdíl od SFRJ (bývalé Jugoslávie) se „rozvod" ČSFR obešel bez krvavé občanské války, oba státy jsou členy EU, Visegrádské 4, NATO a mají spolu výborné diplomatické vztahy.

Pokud byste se chtěli o tomto tématu dovědět více, doporučujeme vám zhlédnout dokument na těchto stránkách: https://www.stream.cz/hledani?dotaz=den%2C%20kdy%20vznikla%20%C4%8Desk%C3%A1%20republika.

nahled
Použijte prosím moderní prohlížeč (např. Google Chrome, Mozilla Firefox nebo Microsoft Edge).