3. ročník Velké soutěže nejen o literatuře zná své finalisty

Třetí ročník pětiměsíčního literárního klání má za sebou vyřazovací kola a stojí před branami finále. Od listopadu do února měli studenti možnost předvést své znalosti nejen na poli literárním, ale ve spojení s literaturou také v oborech na první pohled s literaturou takřka neslučitelných – fyzikou, tělocvikem, dějepisem a českým jazykem. Počítalo se, bádalo se, sportovalo se, luštilo , a hlavně se četlo. A kdo se pročetl až do finále? Na vyšším stupni gymnázia nemohl závěrečný součet bodů přinést žádné velké překvapení. Letos se o literární přeborníky školy rozhodly utkat jen tři skupiny studentů, jež si tematicky zvolily také literární názvy. Proti sobě tak stanuli romantici, beatníci a rozhněvaný mladý lid. Soupeření tedy nebylo příliš dramatické a s minimálními bodovými rozestupy postoupily do finále všechny skupiny. Vzhledem k tomu, že se jedná o studenty oktávy, se velmi těšíme na širokou škálu literárních znalostí, jimiž nás i porotu ve finále ohromí.

Na nižším stupni bylo klání o postup do finále mnohem dramatičtější. S výjimkou jedné třídy se totiž na pomyslnou startovní čáru postavilo celé nižší gymnázium. Dějepisným kolem propluly všechny třídy s minimálními bodovými rozdíly, fyzikální kolo však některým třídám doslova zlomilo žebra a ve třetím kole, zaměřeném na spojení literatury se sportem, už bylo hřiště značně prořídlé. Velký zvrat nezpůsobila ani možnost získat díky hodům na koš až 30 bodů. Poslední, jazykové kolo už jen potvrdilo favority soutěže. A mlčet musí všichni ti, kdo tvrdí, že primy v souboji s kvartami nemají šanci. Letos se totiž do finále na třetím místě probojovala 1B8, na druhém místě 3B8 a z prvního místa bude obhajovat loňskou účast ve finále 4A8.

Neúprosné finálové klání plné překvapení nás čeká 21. 3. 2014. V porotě jak pro nižší, tak pro vyšší gymnázium zasednou letos dva vzácní hosté, a to z reportérské a spisovatelské branže. Jejich jména však zatím necháme zahalena rouškou tajemství, stejně jako úkoly, které pro soutěžící sami porotci přislíbili připravit. Prozradit však můžeme, že na naše finalisty čeká zhruba 5 finálových úkolů, z nichž pouze na jeden se mohou připravit už teď. Porotě se na úvod předvedou coby tvůrci rozhlasových her – studenti nižšího gymnázia na téma nonsensových pohádek, studenti vyššího gymnázia na téma citáty o literatuře.

Na vše ostatní, a hlavně na vítěze letošního literárního klání si budeme muset počkat až na 21. 3., tedy na první jarní den. Jak poetičtěji než literaturou bychom totiž mohli jaro přivítat? Kdo z našich finalistů bude onou pověstnou první vlaštovkou, která vyletí díky svým výkonům až ke hvězdám? Nechejme se překvapit. Určitě je na co se těšit.

Použijte prosím moderní prohlížeč (např. Google Chrome, Mozilla Firefox nebo Microsoft Edge).