ghrabuvka.cz
Articles in English Deutsche Artikel Artículos en español Articles en français Статьи по-русски Trang tiếng Việt

Projekt Edison

26. - 30. 03. 2012
 Mgr. Adéla Kulová,
15. 04. 2012

Gymnázium Ostrava-Hrabůvka otevřelo své učebny vzdáleným kulturám.

Ve dnech 26. 3. - 30. 3. 2012 získalo vyučování na naší škole zajímavé zpestření. V rámci projektu Edison, který je pořádán organizací vysokoškolských studentů AIESEC, školu navštívilo šest studentek z různých koutů světa – z Ruska, Gruzie, Kanady, Indonésie a Číny. Komunikačním jazykem byla především angličtina, ale zazněla také francouzština a ruština.

Během této návštěvy studentky představovaly historii, geografické krásy, a především obyčejný život ve svých zemích. Mohli jsme se tak dozvědět informace, které se nenalézají v učebnicích a jen stěží bychom je našli v cestopisech. Nyní víme, že děti a mládež v Číně chodí do školy sedm dní v týdnu a jejich studium je na memorování mnohem náročnější než u nás. V Indonésii nemusí dítě po narození získat příjmení matky ani otce a v Rusku jsou naši hokejisté stejně známí a oblíbení jako tady. Indonéský národní kroj připomíná oděv asijské princezny, zatímco čínský vyjadřuje jistou strohost a praktičnost svých nositelů.

Projekt s sebou přináší naprosto jedinečnou příležitost k porozumění a zájmu o život ve vzdálených zemích, ukazuje, že lidé po celém světě touží zprostředkovat svou realitu jiným a že s trochou snahy a tolerance si všichni mohou spolu užívat příjemné a jedinečné okamžiky.

Projev v angličtině, která v převážné většině nebyla rodným jazykem našich návštěvníků, se bezesporu stal motivací ke studiu cizích jazyků a možná někteří z našich studentů, až se ocitnou na univerzitě, se vydají do světa podobným způsobem reprezentovat naši zemi.