ghrabuvka.cz
Articles in English Deutsche Artikel Artículos en español Articles en français Статьи по-русски Trang tiếng Việt

Velká literární soutěž už zná své vítěze

13. 04. 2012
 Mgr. Michaela Böhmová,
14. 04. 2012

Čtyři měsíce tvrdého soupeření, kreativita, důvtip, literární znalosti. To vše rozhodlo o finalistech, kteří se navzdory pověrám v pátek třináctého utkali o vítězství v naší Velké literární soutěži.

Přednost jsme dali starším, takže jako první byli na bitevní pole postaveni studenti 8A8, 8B8 a 6B8. Aby se jejich zápolení nezvrhlo v barbarskou bitvu bez pravidel, bylo rozhodování svěřeno pečlivě zvolené odborné porotě. Kdo bude jejím členem, zůstávalo zahaleno tajemstvím až do poslední chvíle. O to překvapivější pak bylo pro studenty zjištění, že nad jejich výkony bude bdít paní ředitelka Šárka Staníčková, její pravá ruka Monika Sikorová a náš vzácný host Jarek Nohavica. Zdánlivě jednoduchý úkol soudcování se záhy změnil ve velmi tvrdý oříšek.

Studenti totiž podávali nejen skvělé, ale hlavně velmi vyrovnané výkony, takže rozhodovat, kdo byl v daný moment lepší, nebylo vůbec snadné. Laťka byla nasazena vysoko hned prvním úkolem – tvorbou básně na zadaná slova. A přestože sám Jarek Nohavica to okomentoval slovy, že i on chtěl tento úkol zkusit, ale když vybraná slova viděl, vzdal svůj úmysl, studenti porotu naprosto okouzlili. A nejiný výsledek přineslo také zhudebnění libovolné básně, BD kvíz, recitace, během níž se nám dostalo jedinečné příležitosti vyslechnout si thajskou báseň v originálním jazyce, která prostě nemohla dané kolo nevyhrát.

Úkoly šly jeden za druhým, čas běžel a po dvou hodinách soupeření bylo jasno: 3. místo: 6B8, 2. místo: 8B8, 1. místo: 8A8. Předání diplomů, medailí a finančních odměn pro vítězné třídy, několik písniček Jarka Nohavici jako bonus pro studenty za skvělé výkony a studenti vyššího gymnázia mají 1. ročník Velké literární soutěže zdárně za sebou. Na scénu mohou nastoupit ti mladší.

V této kategorii se mezi nejlepší z nejlepších probojovali studenti 2A8, 2B8 a 3A8. A ani zde porota neměla lehký úkol. Ač mnohem mladší, za výkony svých literárně zkušenějších spolužáků nezůstávali vůbec pozadu. Jejich kramářské písně s vlastními texty a doprovodnými obrázky v podání celých tříd pobavily všechny zúčastněné. V BDkvízu nás šokovali svými znalostmi, neb snad až na jednu nezodpovězenou otázku byly jejich odpovědi rychlé a bezchybné. Také recitace básní, která byla podmínkou pro zisk indicií, za nimiž se skrývali hledaní spisovatelé, se chopili s vervou, ač v záplavě básní převažovaly ty o mrtvolách. Zásoba textů, jež byli schopni bez přípravy zarecitovat, však byla nekončící a autory odhalovali hned po prvních indiciích.

Soutěž měla rychlý spád, a ani jsme se nenadáli, dvě hodinky vyhrazené tomuto lítému boji uběhly rychleji než voda a o vítězi bylo rozhodnuto. 1. místo obsadila třída 3A8, 2. místo 2A8 a 3. místo připadlo 2B8.

Závěrečná fanfára pro vítěze, předání cen a čtyři měsíce literárního klání jsou za námi. A přestože vše vrcholilo v pátek třináctého, žádná pověrečná katastrofa se nekonala a každý, kdo přišel fandit, žasnul, jak jsou naši studenti skvělí, a kdo tam nebyl, ten může jen litovat. Příští ročníky to vůbec nebudou mít snadné, trumfnout letošní výkony bude chtít pořádnou dávku tvořivosti a elánu.

A pak že je literatura a četba nudná!!! S našimi studenty ani náhodou!