ghrabuvka.cz
Articles in English Deutsche Artikel Artículos en español Articles en français Статьи по-русски Trang tiếng Việt

Francouzský podzim v Ostravě

21. 10. 2011
 Mgr. Jana Brachaczková,
07. 11. 2011
  • Článek v českém jazyce
  • Cet article est accessible aussi en français

V rámci Francouzského podzimu v Ostravě se studenti školy vypravili zhlédnout jeden z novějších francouzských filmů (K)lamač srdcí v originálním znění. Lehká komedie s neotřelým námětem jistě všechny pobavila, i když mladým mužům by spíše vyhovoval film jiného ražení. Ti, kteří se studiem francouzštiny teprve začínají, jistě přivítali skutečnost, že byl film opatřen i českými titulky.

Naše další cesta vedla do střediska Aliance française, kde nás přivítal jeho ředitel a představil nám výstavu fotografií belgické umělkyně Elodie Ledure, jež pochází z města Liège, které je podobně zatíženo průmyslovou výrobou jako Ostrava. Pro mnohé žáky se krátké povídání s ředitelem střediska stalo prvním kontaktem s rodilým mluvčím, o to více je potěšitelné, že mnohým slovíčkům porozuměli i začátečníci. Snad je to bude motivovat ke studiu.

Poslední zastávkou francouzského dopoledne byla belgická kavárna La Petite Conversation v jedné z uliček centra města. Bohužel její prostory nepojmou více než patnáct osob (nás bylo téměř šedesát), dovnitř se tedy dostali jen ti nejmladší, kteří v doprovodu prof. Štensové „ochutnali“ další kousek frankofonního světa a vyzkoušeli si francouzštinu v praxi, když si chtěli objednat. Ti starší si to jistě vynahradí jindy.


foto Barbora Hemzová, 7B8