ghrabuvka.cz
Articles in English Deutsche Artikel Artículos en español Articles en français Статьи по-русски Trang tiếng Việt

Dlouhé Stráně a poutní místo Maria Hilf

21. 04. 2010
 Mgr. Vojtěch Vlček,
26. 04. 2010
eufond

Dne 21. 4. 2010 se uskutečnila první exkurze v rámci projektu Cesta dějinami - období komunismu, kterou organizovalo naše gymnázium. Naším cílem byly unikátní přečerpávací elektrárna Dlouhé Stráně a poutní místo Maria Hilf. Akce se účastnilo 22 našich studentů, pedagogové J. Hortvík, P. Kolašín, V. Vlček a ředitel školy J. Svrčina. Tento den s námi strávili také 3 pedagogové a 20 studentů z naší partnerské školy v Polsku ve Strumieni. Po sedmé hodině jsme vyrazili společné naším autobusem směrem na Jeseníky.

Na Dlouhých Stráních jsme měli možnost absolvovat v informačním centru střediska ČEZU velmi zajímavý výklad o vzniku a fungování přečerpávací elektrárny, který byl doprovázen i filmem a demonstrací na elektronickém panelu. V podzemí jsme zhlédli turbíny a autobus nás poté vyvezl i ke spodní nádrží. Většina z nás byla touto unikátní, výkonnou a ekologickou stavbou opravdu nadšená. (www.dlouhe-strane.cz/)

Po obědě v Koutech nad Desnou jsme přejeli přes Červenohorské sedlo na druhou stranu Jeseníků a dojeli jsme až k poutnímu místu Maria Hilf u Zlatých Hor. Zdejší historický a půvabný kostel, hojně navštěvovaný českými, německými i polskými poutníky, byl v období komunistické totality zdevastován a v roce 1973 zcela zničen. Teprve v 90. letech se jej podařilo obnovit. V kostele jsme mohli vyslechnout svědectví zdejšího kněze P.Stanislava Lekavého, který byl za komunismu vězněn. Ještě jako mladistvý byl v roce 1948 odsouzen na 2 roky, když si ve škole se spolužáky půjčili protikomunistický leták. Prošel vyšetřovací vazbou v Uherském Hradišti, kde zažil brutální vyšetřování spoluvězňů. Sám také málem zemřel na otravu krve, kterou dostal do rukou od rezavých pout. Dále byl vězněn v Plzni na Borech a také v lágrech na Jáchymovsku. P. Lekavý diskutoval se studenty i o životních hodnotách a sdělil nám i své životní krédo: „Žijte tak, abyste se nemuseli na konci života za sebe stydět.“ (mariahilf.hyperlink.cz/Main_CZ.htm )

Po příjemně stráveném dni jsme se vrátili kolem 19 hod. do Ostravy a naši polští přátelé pokračovali svým autobusem domů do Strumienie.