ghrabuvka.cz
Articles in English Deutsche Artikel Artículos en español Articles en français Статьи по-русски Trang tiếng Việt

Recitační soutěž 2018

 Mgr. Vojtěch Vlček,
28. 02. 2018

Letošní soutěž byla opravdu mimořádná. Přihlásilo se téměř 50 recitátorů i recitátorek, tzn. že skoro desetina školy ráda recituje! Zazněla díla známých autorů, ale hojně i vlastní tvorba. Několik účastníků úspěšně ztvárnilo přednes prózy, objevily se dialogy žertovné i o lásce a zazářilo dadaistické trio Mao. Volba textů byla většinou opravdu zdařilá a řadě studentů jako by byly šity na míru. Už nás opustil Vodník i Polednice, v dřívějších letech se často stereotypně opakující. Úroveň přednesu, v dobrém slova smyslu, porotu překvapila, u řady studentů byla vidět poctivá příprava a práce s vlastním projevem. Díky všem vyučujícím a v případě mladších určitě i rodičům, kteří je na soutěž připravovali. A jak to všechno dopadlo?

Na 1. místě se v nižší kategorii (prima až kvarta) umístili Tereza Lichnovská z 1B8 (neznámý autor: Ten správný věk) a Vojtěch Vlček z 1A8 (S. Silverstein: Monika, co chtěla poníka). Druhou příčku obsadil Karel Kania z 1A8 (S. Stěpačov: Horský liják). O třetí místo se podělili Nikola Čuntová z 1B8 (J. Seifert: Píseň o rodné zemi) a Petr Nikel z 3A8 (H. Heine: Když zahledím se v oči tvé). Za vlastní tvorbu ocenila porota Hanku Vašíčkovou z 4B8. Ocenění za komicko-herecký výkon si odnesli sourozenci Tomáš a Barbora Vašíčkovi (J. Žáček: Já a moje žížaly).

Ve vyšší kategorii (kvinta až oktáva/ 1. až 4. ročník) nejlépe zabodoval Jiří Chwalek z 1A4 (V. Hrabě: Báseň skoro jako vánoční pohlednice), který všechny přítomné uhranul svým klidným, civilním projevem, stejně jako je fascinovala brilantním přednesem prózy Niké Michaela Vopalecká (G. Giono: Muž, který sázel stromy). Oba získali první místo v kategorii poezie/próza. Druhé místo připadlo Katce Chrápkové z 6B8 za skvělý přednes i originální vlastní báseň (Zmatení srdce). Třetí místo získaly Kateřina Slaběňáková a Lucie Ritzingerová, přednášející vlastní dialog o lásce (Cítím, cítím). Překvapivě zralou a existenciálně laděnou poezii píší studentky z 2A4 Natálie Andlová a Natálie Boženská, jež porota ocenila zvláštní cenou za vlastní tvorbu. Příjemnou tečkou za téměř třemi hodinami naplněnými recitací bylo už tradiční a bohužel asi poslední vystoupení studentů 4A4 Adama Dědiny, Michala Vehovského a Ondřeje Halaty s texty Christiana Morgensterna.