ghrabuvka.cz
Articles in English Deutsche Artikel Artículos en español Articles en français Статьи по-русски Trang tiếng Việt

Ekologická olympiáda – chaos, spousta práce, legrace a zasloužená i nezasloužená výhra

14. - 15. 04. 2016
 Nela Müllerová, 5A8,
11. 05. 2016

Ve dnech 14.-15. 4. jsme se zúčastnili krajského kola ekologické olympiády. Byli jsme rozdělení do dvou týmů po třech. Papírově lepší tým ve složení Hynek Žmolík (5A8), Bruno Stoček a Mikuláš Římánek (4A8) obsadil krásné 2. místo. Náš druhý reprezentující tým ve složení Štěpán Zerzoň, Nela Müllerová (5A8) a Martin Trečák (4A8) obsadil ještě hezčí první místo, ale po několika minutách radování a úžasu se zjistilo, že organizace této soutěže pokulhává a výsledky měli organizátoři špatně zapsány. Vrátili jsme tedy ceny a očekávali jsme, jak to dopadne. Náš tým nakonec obsadil 7. místo, a jak již bylo uvedeno výše, na bednu se přeci jen naše škola dostala.

A teď už něco k průběhu celé soutěže. Po příjezdu do Beskydského muzea byla udělána prezence a rozdány první úkoly. Všech 18 týmů se rozdělilo do dvou skupin a každá šla psát jeden ze dvou zadaných testů. Náš první test byl o celkové znalosti Beskyd a okolí. Naším úkolem bylo kroužkovat správné odpovědi. Součástí prvního úkolu bylo také hledání chyb v textu. Pak přišel na řadu interaktivní test, kdy se pomocí zvedání písmenek A, B, C a D určovaly správné odpovědi. Poté jsme se přesunuli do rekreačního střediska Pálkovické hůrky, následoval oběd a pak poznávačka v terénu. I přes špatné počasí jsme poznávačku zvládli. U oběda jsme dostali zadání i pro další úkoly. V terénu jsme si měli najít různé předměty (rostliny, kamínky atd.) a vyrobit z nich nějaký upomínkový předmět (naše družstvo za mloka z kamínků obdrželo nejvíce bodů). Dále jsme měli vymyslet recesní scénku na téma biomasa. Našla se i družstva, která se tohoto úkolu zalekla a před ostatními družstvy nevystoupila. Oba naše týmy sklidily od ostatních velký potlesk a od poroty slušné bodové hodnocení. A posledním, nejtěžším úkolem bylo přepracování návrhu na sjezdovku dle zadaných parametrů tak, aby nenarušovala přírodu. K tomu jsme měli vyplnit formulář o naplánované stavbě a odůvodnit, proč jsme zvolili toto umístění a ne jiné. Zde jsme bohužel projekty nenavrhli dle představ poroty a přišli o body, které velkou měrou rozhodovaly o vítězství.

Řekla bych, že oba naše týmy se popraly se všemi úkoly na výbornou. Rozhodně si ale myslím, že jsme měli velmi málo času na vypracování všech úkolů a zadání bylo mnohdy velmi náročné. My jsme to však nevzdali a na úkolech pracovali až do pozdních večerních hodin. Soutěž měla i další stinné stránky, ne zcela rovné podmínky, občas chaotické a nepřesné informace a také nás velmi pobavilo, že když jsme měli nějaký doplňující dotaz na lidi, kteří nás hlídali při psaní prvního testu, většina z nich ani nevěděla, na co se ptáme a neznala všechny pojmy ze zadání. Celkově si však myslím, že to byla skvělá zkušenost.