ghrabuvka.cz
Articles in English Deutsche Artikel Artículos en español Articles en français Статьи по-русски Trang tiếng Việt

Zájezd do Velké Británie - Cornwall

03. - 09. 10. 2015
 Jakub Kubis, 6B8, foto: Michal Kučera, 4B8,
27. 10. 2015

V sobotu 3. října jsme vyrazili ve večerních hodinách s CK Protravel směr Belgie. Do Bruselu jsme dorazili v neděli dopoledne, kde jsme si prohlédli zvětšený krystal železa – Atomium. V malebném městečku Bruggách jsme se projeli na lodičkách po kanálech. Přespali jsme v hotelu F1 poblíž Calais.

V pondělí brzy ráno jsme se plavili z Calais do Doveru na trajektu přes kanál La Manche. A hurá do Anglie! Vítal nás tajuplný a krásný Cornwall – země nespoutaná, země člověkem opuštěná, desítky kilometrů bez jediného domu. Navštívili jsme zříceninu hradu Corfe Castle, který byl v roce 1645 odstřelen. Prošli jsme si město Exeter a zdejší katedrálu s nejdelší spojitou klenbou na světě. Večeřeli jsme již v hostitelských rodinách v přímořském městě Plymouth, kde jsme strávili celkem tři noci.

V úterý jsme navštívili romantické místo na pobřeží Atlantiku – hrad Tintagel, kde byl podle legendy počat král Artuš. Projeli jsme národní park Dartmoor a nekonečná vřesoviště, kde údajně žil pes baskervillský. Zastavili jsme se u pravěkého solárního kalendáře Merrivale a u nejstaršího kamenného mostu v oblasti, Postbridge. Prošli jsme se plymouthským přístavem, který je známý tím, že odtud vyplula v roce 1620 slavná loď Mayflower s otci poutníky do Ameriky.

Ve středu nás páni řidiči zavezli až na St. Michael´s Mount, k hradu, který je přístupný suchou nohou pouze za odlivu. Dnes ale odliv nebyl, a tak jsme si dobrodružství ve člunech na téměř rozbouřeném moři pořádně užili. Zastavili jsme se v nejzápadnějším cípu Anglie, Land's End, a u megalitu Men an Tol, jedná se o kruhový kámen s otvorem, který má magickou sílu uzdravovat. Všichni se jím tedy „protáhli“. Ač to nebylo v plánu, cestou zpět jsme jeli kolem Stonehenge, což je pravěký kruh z obrovských kamenných kvádrů, dolmenů.

Ve čtvrtek nás konečně čekal Londýn. Prohlédli jsme si muzeum voskových figurín Madame Tussands, Westminsterské opatství, Trafalgarské náměstí a Buckinghamský palác, také Picadilly Circus a bylo toho mnohem víc. Třešničkou na dortu byl nádherný výhled na celé město z obřího ruského kola London Eye, jehož jedna část je vyrobena plzeňskou Škodovkou. Metrem jsme se dopravili zpět k našemu autobusu a Eurotunelem se vraceli domů.

Výlet byl skvělý! Užili jsme si spoustu zábavy a věřte, že na tenhle týden plný zážitků jen tak nezapomeneme.

Velké poděkování patří paní průvodkyni, která nás bezpečně zavedla i do těch nejtemnějších anglických dějin, panům řidičům, kteří se nebáli jezdit vpravo i vlevo, a našim milým profesorkám, bez nichž by to prostě nešlo.